Zatím 2:0 pro Rusko. Zápas pokračuje v Čechách, semifinále v roce 2011.
Zatím 2:0 pro Rusko. Zápas pokračuje v Čechách, semifinále v roce 2011.

Ruský státní koncern TVEL, který ovládá asi 17% světového trhu s jaderným palivem, zvítězil v obchodní soutěži o stavbu továrny na výrobu jaderného paliva na Ukrajině. V pondělí to oznámila Světlana Merkulová, asistentka ředitele kyjevské pobočky amerického Westinghouse, který byl konkurentem TVELu v tendru. „Obdrželi jsme oznámení, ve kterém nám poděkovali za účast a sdělili, že rozhodčí výbor dal přednost TVELu“, cituje ji ukrajinská informační agentura UNIAN. Vláda Ukrajiny zatím žádné informace o výsledku soutěže nezveřejnila.

Informovaný zdroj z ukrajinského Ministerstva energetiky agentuře prozradil, že konečné rozhodnutí o vítězi bylo přijato rozhodčím výborem 2. září. Poté, co oznámení o výsledku bude oficiálně doručeno účastníkům tendru, rozhodčí výbor pošle dokumentaci k tendru na schválení vládě s doporučením určit jako partnera pro stavbu továrny TVEL.

Historie projektu je následující: podle vládní Energetické strategie má Ukrajina v plánu do roku 2014 postavit vlastní továrnu na kompletaci TBC (palivových článků) pro jaderné elektrárny. Státní program „Jaderná paliva“, schválený v září roku 2009, předpokládá dokončení této továrny v roce 2013 a soutěže, která byla zahájena 21. června, se zúčastnily jen Westinghouse Electric Company (USA) a TVEL.
Jde o druhé výrazné vítězství ruských jaderných technologií nad americkými v poslední době. V srpnu letošního roku arménská vláda uposlechla rady australské poradenské společnosti WorleyParsons a v neoficiálním tendru svěřila ruskému Atomstrojexportu stavbu nového bloku Arménské jaderné elektrárny s technologií VVER-1000. Soupeři Rusů byly americká společnost Westinghouse s projektem AP-1000 (stejný jako ten, který nabízí v českém tendru na Temelíně), Číňané s reaktorem CNP-600 a francouzsko-japonský společný podnik Areva/Mitsubishi s novým projektem ATMEA-1.

Související články: Rosatom v Arménii porazil Westinghouse. Souboj rozhodla australská poradenská společnost.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..