Německá kancléřka Angela Merkelová a evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger
Německá kancléřka Angela Merkelová a evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger

Podle plánů německé vlády mají energetické koncerny každý rok odvádět do státního rozpočtu 2,3 miliardy eur. „Ano, jistě, jiná možnost zatím není“, odpověděla kancléřka na otázku, zda počítá s těmito odvody i přes stále rostoucí protesty energetických koncernů.
První protesty začaly v pátek 20. srpna, kdy více než 40 vrcholových manažerů, úředníků a politiků podepsali výzvu, kterou jako placenou inzerci uveřejnil německý ekonomický list Handelsblatt, ve které kritizovali plány kabinetu na zavádění nových daní a předčasné zastavení provozu několika jaderných reaktorů.
Angela Merkelová reagovala spíše mírně a poznamenala, že je potřeba naslouchat názorům jak zastáncům jaderných elektráren, tak i odpůrcům, uvádí Deutsche Welle.
Eurokomisař pro energetické otázky Günther Oettinger na kritiku a odpor německých energetiků reagoval negativně. Podle jeho názoru energetické společnosti dluží německé vládě to, že umožnila jaderným elektrárnám pokračovat v provozu mnohem déle, než bylo plánováno původně (podle plánu, přijatého sociálnědemokraticko-zelenou koalicí má Německo postupně část jaderných elektráren zavřít), a měly by jí to vrátit v podobě vyšších odvodů do státního rozpočtu.
Čtyři největší energetické koncerny SRN – Eon, RWE, EnBW a Vattenfall – nabídly, že zaplatí do státních fondů 30 miliard eur výměnou za souhlas vlády s prodloužením provozu jaderných elektráren o 12 let a za to, že nezavedla daň na palivové články pro jaderné reaktory.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..