Ústav jaderného výzkumu v Řeži (ÚJV) loni téměř ztrojnásobil zisk po zdanění na 92,2 milionu korun. Tržby vzrostly o zhruba 26 milionů na 1,62 miliardy Kč. ČTK informace zjistila z výroční zprávy společnosti. Podle předsedy představenstva ÚJV Aleše Johna byl loňský rok nejúspěšnějším v uplynulém desetiletí. Víc než 50 procent v ústavu vlastní ČEZ.

Mezi významné projekty loňského roku zařadil John zakázku pro dodávku radiofarmak do nemocnic v Olomouci, Plzni a Hradci Králové. ÚJV také uzavřel projekt na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce a podepsal navazující smlouvu s podnikem Slovenské elektrárne na autorský dozor. Pro jaderné elektrárny Dukovany a Temelín společnosti ČEZ ústav provedl expertní práce zaměřené mimo jiné na prodlužování životnosti a zvyšování výkonu.

V loňském roce dokončil ÚJV projekt s vodíkovým autobusem, který jezdí v rámci hromadné městské dopravy v Neratovicích. Ústav také pokračoval v projektech na Ukrajině, v Bulharsku a Arménii.

Majoritním akcionářem ÚJV je energetická společnost ČEZ, která vlastní 52,4 procenta akcií. Přes 22 procent tržeb realizoval ÚJV právě s touto firmou. Státní zakázky se podílely na tržbách necelými 18 procenty. Podíl výnosů od zahraničních firem byl 21 procent.

Minoritními akcionáři ÚJV je společnost SE s 27,8%, Škoda JS (skupina OMZ) s 17,4% a obec Husinec s 2,4%.

UJV-Rez
Vize UJV: „Být leaderem ve střední a jihovýchodní Evropě ve vědě, výzkumu, projektování a expertní podpoře jaderné energetiky a působit jako koncepční projektant i pro ostatní energetická odvětví, vše s dostatečnou flexibilitou zajišťující potřeby akcionářů“.

Ke konci roku 2009 zaměstnával ÚJV přes 1000 lidí, na výcvik a vzdělávání vynaložil ústav přes čtyři miliony korun. Od června 2009 je stoprocentní dceřinou společností ÚJV Řež uherskobrodská firma EGP Invest.

Zdroj: ČTK, iru.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..