Mapa Transsibiřské magistrály
Mapa Transsibiřské magistrály

Japonské energetické firmy studují možnost dopravy uranu pro své jaderné elektrárny z Kazachstánu po ruské sibiřské železniční magistrále do obohacovacího závodu v Angarsku a poté do ruských přístavů na pobřeží Tichého oceánu.

Cena takto získaného uranu by byla zajímavá nejen pro japonské, ale i pro další asijské jaderné elektrárny. Japonské ministerstvo průmyslu a obchodu bude financovat studii, která vyhodnotí možnost snížení nákladů na dovoz kazachstánské uranové rudy pro jaderné palivo japonských elektráren.

Dosud se počítalo s tím, že uran vytěžený v Kazachstánu bude přepravován po železnici do ruského St. Petersburgu a dále do obohacovacích závodů ve Francii, resp. v Kanadě a USA. Teprve pak z něj bude možné vyrobit palivo pro jaderné elektrárny.

Navrhovaná nová trasa přes ruskou Sibiř může výrazně uspořit náklady. Sníží se potřebný čas na přepravu, a to ze 100 na 25 dní. Využije se také kapacita ruských obohacovacích závodů, která nyní činí 45 procent celkové světové kapacity.

Příznivá má být také cena takto zpracovaného uranu. To je důležité v době, kdy se počítá s růstem poptávky po jaderném palivu. Ve světě se totiž právě staví 53 nových reaktorů, naprostá většina z nich v Asii.

Kromě toho se připravuje nebo plánuje výstavba zhruba 500 dalších, které by měly začít vyrábět elektřinu už v roce 2030.

Zdroj: www.iru.cz, www.techtydenik.cz

O autorovi

admin

Kostel v běloruském městečku Ostrovec
Předcházející článek

Logo Arevy
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..