Ukrajinská vláda plánuje rozšíření jaderných kapacit země
Ukrajinská vláda plánuje rozšíření jaderných kapacit země

Ukrajina plánuje zvýšit kapacity svých jaderných elektráren na 29,5 mln. kWatt. Oznámil to ukrajinský ministr energetiky Jurij Bojko.

„Energetický program Ukrajiny do roku 2030, který vláda Ukrajiny schválila v roce 2006 , předpokládá, že do roku 2030 bude kapacita jaderných elektráren na Ukrajině zvýšena celkem 2,5krát na 29,5 miliónů kilowattů“, cituje ministra tiskový odbor ministerstva.

Nejdůležitějšími úkoly, které nyní před Ukrajinou v energetické oblasti stojí, jsou podle Bojka výstavba a zprovoznění do konce roku 2016 dvou nových energobloků o celkové kapacitě 2 mln. kWatt na Chmelnické jaderné elektrárně. Bojko také poznamenal, že jednou z priorit je pro Ukrajinu rozvoj infrastruktury pro těžbu uranových rud na tuzemských ložiscích.

„Realizace tohoto směru v energetice umožní získat nový zdroj energie, což zvýší energetickou bezpečnost naší země a změnit energetickou rovnováhu nejen na Ukrajině. Dnešní těžba uranové rudy pokrývá pouze 30% spotřeby ukrajinských jaderných elektráren. Do roku 2015 chceme zajistit dostatečný přísun uranu pro všechny fungující energobloky a do roku 2030 chceme zvýšit těžbu na 6,4 tis. tun ročně“, prohlásil Sergej Bojko.

V první polovině letošního roku vyrobili ukrajinské jaderné elektrárny 50,7697 miliard kilowatthodin elektrické energie, což činí 103,8% z původního plánu. Podíl jaderných elektráren na ukrajinské energetice činí 47,1%.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..