jaderná energie - Taiwan postaví v budoucnu až 10 nových jaderných bloků - Ve světě (800px Nuclear Power Plant Lungmen) 1
Taiwanská jaderná elektrárna číslo čtyři, Longmen, právě ve výstavbě

Taiwan v budoucnosti může vybudovat až 10 nových jaderných energobloků. Oznámila to agentura Bloomberg s odkazem na vedení největší energetické společnosti ostrovní republiky Taipower. Nutnost výstavby nových bloků zdůvodňuje taiwanské vedení snahou o snížení závislosti země na dodávkách uhlí a zemního plynu.

Taiwan provozuje tři jaderné elektrárny se dvěma bloky na každé z nich a ve výstavbě je čtvrtá, která bude mít také dva bloky. Podíl jaderné energetiky na celkové výrobě elektřiny v zemi činí 13%, uhlí a zemní plyn 29% a 17% (podle dat z červnu roku 2010).

Kapacitou pro další dva bloky disponuje druhá taiwanská jaderná elektrárna Kuosheng. Třetí taiwanská JE, Maanshan, a právě stavěná JE Longmen, mají potenciál pro možné rozšíření.

Dalším důvodem pro stavbu nových bloky je náročný cíl, který si vytyčila současná taiwanská vláda – snížit objem emisí skleníkových plynů v zemi na úroveň roku 2000 do patnácti let. Dosáhnout této příčky je však bez jaderné energie pro Taiwan prakticky nemožné, přestože země má rozpracován také poměrně ambiciózní program na výstavbu větrných elektráren.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..