Logo korporace TVEL
TVEL ovládá 17% světového trhu s jaderným palivem

Podle představitele Areva NP, experta oddělení výroby a prodeje jaderného paliva Wolfganga Kisslinga, spočívá výjimečnost letošního projektu GUN v tom, že se dodává hned pro dva energobloky GUN-C a GUN-B. TVEL totiž dodává palivo na jadernou elektrárnu Hudremmingen od roku 2001, ale do letošního byly její palivové články používány pouze na energobloku GUN-B.

Palivo, vyrobené na objednávku společnosti Areva NP, je určeno pro reaktory BWR (Boiling Water Reactor – reaktor s vroucí vodou).

Spolupráce Strojírenských závodů TVEL se společností Areva NP (tehdy Siemens/KWU, od roku 2001 s firmou Framatome ANP, od roku 2006 Areva NP) začala v roce 1994, kdy proces výroby součástek pro tepelná čerpadla pro reaktory PWR prošel kvalifikací. Původně z evropských zemí kupovalo ruské palivo pouze Německo, posléze se k němu přidaly Švédsko, Švýcarsko a Holandsko, v roce 2008 Spojené království.

Později byla v továrně vyvinuta a uvedena do provozu automatická linka na výrobu palivových článků západního designu. V rámci spolupráce vyrábí TVEL články pro reaktory typu PWR (Power Water Reactor – tlakovodní reaktor) a BWR (Boiling Water Reactor), vyvinuté německými a francouzskými odborníky. V současnosti jsou mezi Areva NP a Strojírenskými závody, a. s., uzavřeny smlouvy na výrobu jaderného paliva pro celou řadu západoevropských JE do roku 2020, sdělil tiskový odbor firmy TVEL.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..