Středa, 30 září
Shadow

Ruský TVEL vyrobil palivové články pro německou JE Hudremmingen na objednávku Areva NP

Logo korporace TVEL
TVEL ovládá 17% světového trhu s jaderným palivem

Podle představitele Areva NP, experta oddělení výroby a prodeje jaderného paliva Wolfganga Kisslinga, spočívá výjimečnost letošního projektu GUN v tom, že se dodává hned pro dva energobloky GUN-C a GUN-B. TVEL totiž dodává palivo na jadernou elektrárnu Hudremmingen od roku 2001, ale do letošního byly její palivové články používány pouze na energobloku GUN-B.

Palivo, vyrobené na objednávku společnosti Areva NP, je určeno pro reaktory BWR (Boiling Water Reactor – reaktor s vroucí vodou).

Spolupráce Strojírenských závodů TVEL se společností Areva NP (tehdy Siemens/KWU, od roku 2001 s firmou Framatome ANP, od roku 2006 Areva NP) začala v roce 1994, kdy proces výroby součástek pro tepelná čerpadla pro reaktory PWR prošel kvalifikací. Původně z evropských zemí kupovalo ruské palivo pouze Německo, posléze se k němu přidaly Švédsko, Švýcarsko a Holandsko, v roce 2008 Spojené království.

Později byla v továrně vyvinuta a uvedena do provozu automatická linka na výrobu palivových článků západního designu. V rámci spolupráce vyrábí TVEL články pro reaktory typu PWR (Power Water Reactor – tlakovodní reaktor) a BWR (Boiling Water Reactor), vyvinuté německými a francouzskými odborníky. V současnosti jsou mezi Areva NP a Strojírenskými závody, a. s., uzavřeny smlouvy na výrobu jaderného paliva pro celou řadu západoevropských JE do roku 2020, sdělil tiskový odbor firmy TVEL.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..