Václav Klaus, Barack Obama a Dmitrij Medveděv v Praze
Václav Klaus, Barack Obama a Dmitrij Medveděv v Praze

Moskva obvinila Washington z porušování závazků vyplývajících z dohod o nešíření zbraní hromadného ničení. Informovaly o tom agentury Reuters a RIA-Novosti.

Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení umístěném na svých internetových stránkách uvedlo, že Spojené státy porušily několik dohod týkajících se nešíření různých typů zbraní.

Jednou z nich má být smlouva START-1, kterou v roce 1991 podepsali americký prezident George Bush starší a sovětský prezident Michail Gorbačov. Cílem dohody, která vstoupila v platnost v roce 1994 a vypršela loni v prosinci, bylo snížit počet strategických útočných zbraní.

„V období smlouvy START-1 Spojené státy nedokázaly rozptýlit obavy Ruska z plnění této dohody,“ píše se v prohlášení ruské diplomacie, která tvrdí, že se Washington

dopustil řady chyb a nesrovnalostí. Jednou z nich mělo být, že Američané neuvolnili informace o testech balistických raket.

Rusko dále USA obvinilo, že mezinárodnímu společenství bránilo v kontrole nad dodržováním Úmluvy o zákazu biologických a toxinových zbraní (BTWC) z roku 1972. Američané se také měli dopustit porušení dohody o konvenčních zbraních.

Obvinění z Moskvy přišlo poté, co Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu tento týden odložil až na září hlasování o ratifikaci nové smlouvy START, kterou 8. dubna v Praze podepsali prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Dohoda omezuje počet jaderných hlavic na 1550 na každé straně. Tento strop je o třetinu nižší než limit v dřívější smlouvě START-1, informuje portál eurozpravy.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..