Budova koncernu Siemens
Siemens zrušil svou účast v společném podniku s francouzskou korporací Areva.

Rosatom a Siemens budou pokračovat v práci na vytvořeníé společného podniku, prohlásil ruský ministr energetiky Sergej Šmatko.
V březnu roku 2009 podepsaly Rosatom a Siemens memorandum o projektu společného podniku, který by se zabýval výrobou vybavení pro jaderné elektrárny. Krátce před tím Siemens prohlásil, že ruší svou účast v analogickém společném podniku s francouzskou korporací Areva.
V dubnu požádala Areva Mezinárodní obchodní komoru o to, aby se její představitel stal rozhodcem v arbitráží se společností Siemens.
Arbitráž se konkrétně týká ceny podílu Siemensu ve společném podniku dvou firem, který měl stavět jaderné elektrárny na klíč – Areva NP. Podle zpráv francouzských médií v lednu roku 2009 má Areva odkoupit 34%, která vlastní Siemens, za 2 miliardy eur. Jedenáct měsíců nato, v prosinci, prohlásila šéfka Arevy Anne Lauvergeonová, že Siemens nemá právo zřídit jiný společný podnik s Rosatomem, dokud nebude rozhodnuto v arbitráži, kterou začala Areva.
„To není žádný zásadní problém. Jde jen o to, že Siemens musí s Arevou dořešit všechny právní otázky, týkající se ztrát a výdajů. Pokud vím, naši němečtí kolegové jsou pevně rozhodnuti náš společný projekt realizovat“, řekl Šmatko v Jekatěrinburgu, kde probíhají rusko-německá jednání na nejvyšší úrovni.

Na otázku, zda bude nový společný podnik bude také stavět elektrárny „na klíč“, odpověděl ministr kladně. „Vím, že Siemens má možnost začít pracovat s námi tam, kde konkurenční Areva nemá co nabídnout“, dodal k tomu ministr.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..