Pátek, 4 prosince
Shadow

První beton přijde do základů Baltské jaderné elektrárny už příští rok

BJE zatím existuje pouze v takovýchto modelech, ale práce je v plném proudu
BJE zatím existuje pouze v takovýchto modelech, ale práce je v plném proudu

První beton na Baltské jaderné elektrárně, která má plně zabezpečit elektrickou energií Kaliningradskou oblast a vyrábět také na vývoz, zalijí do základů elektrárny dělníci v dubnu roku 2011. Poté začne hlavní část stavby elektrárny, prohlásil v úterý šéf Rosatomu Sergej Kirijenko.

„Stavba elektrárny probíhá přesně podle harmonogramu. Jen asi tři roky zpátky jsme s Georgijem Vladimirovičem (Boosem) diskutovali výběr vhodného místa. A už dnes naplno běží přípravné práce na základové jámě. Další fázi přijde v dubnu 2011 – betonování základu. Poté přejdeme k hlavní části výstavby Baltské JE“, řekl Sergej Kirijenko poté, co navštívil objekt. Jeho slova citoval tiskový odbor kaliningradské samosprávy.

Podle názoru vlády změní Baltská jaderná elektrárna Kaliningradskou oblast z regionu s nedostatkem elektrické energie na vývozce: dva bloky Baltské JE budou disponovat 2300 Mwatt kapacity. Stavba prvního energobloku je plánována na rok 2016, druhého o dva roky později.

„Sergej Kirijenko spolu s předsedou regionální vlády Georgijem Boosem navštívili místo, kde se staví Baltská jaderná elektrárna. Kirijenko zdůraznil, že se jedná o vůbec první elektrárnu, kterou ruské firmy staví celou od základu, předtím Rosatom pouze dokončoval práci na projektech, načatých ještě za Sovětského svazu. Další specialitou tohoto projektu je to, že poprvé v historii ruské jaderné energetiky je elektrárna budována s aktivním zapojením zahraničních investorů, přičemž kontrolní balíček 51% akcií zůstává ruskému státu“, uvedl dále kaliningradský tiskový odbor.

Ve zprávě se také vysvětluje, proč se ruská vláda rozhodla stavět stanici o dvou blocích v nejzápadnějším a relativně malém regionu Ruské federace.

„Je naprosto zřejmé, že za krátkou dobu nastane v Kaliningradském kraji rostoucí nedostatek elektrické energie, což dokládá stále vyšší tempo růstu místní ekonomiky za poslední čtyři roky. Právě z tohoto důvodu jsme zamítli projekt jednoblokové elektrárny“, cituje tisk šéfa Rosatomu Kirijenka.

Podle údajů místní samosprávy v současnosti na stavbě elektrárny pracuje 159 jednotek stavební techniky. Ze 396 lidí, pracujících na elektrárně, je 335 obyvatel Kaliningradského kraje.

V roce 2010 vyčlení vláda na stavbu Baltské jaderné elektrárny podle schválených rozpočtů celkem 3,6 miliard rublů, v roce 2011 až osm miliard rublů. Zvýší se také počet dělníků a jiných pracovníků na stavbě, a to až na 1,5 tis. lidí.

1 Comment

  • Karel Spurny

    TAK jsem tomu tolik fandil Kaliningradu oblasti vybudovat Jadernou Elektrárnu v R 2010__16.Vše se vyvíjelo zdárně.2011 Duben betonové základu budov i Reaktoru 2 bloku. za spolupráce Francouzů vše klaplo až do R 2013. budovali se svižnější Teď nevím jestli se v R 2016 dokoncil1 jaderný blok Elektrárny.Nic jsem nenašel co dal se stavbou rozestavěnosti bude vyrábět tolik potřebnou El energii. Morava Ferdik. ODPOVEZTE MI děkuji.2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..