BJE zatím existuje pouze v takovýchto modelech, ale práce je v plném proudu
BJE zatím existuje pouze v takovýchto modelech, ale práce je v plném proudu

První beton na Baltské jaderné elektrárně, která má plně zabezpečit elektrickou energií Kaliningradskou oblast a vyrábět také na vývoz, zalijí do základů elektrárny dělníci v dubnu roku 2011. Poté začne hlavní část stavby elektrárny, prohlásil v úterý šéf Rosatomu Sergej Kirijenko.

„Stavba elektrárny probíhá přesně podle harmonogramu. Jen asi tři roky zpátky jsme s Georgijem Vladimirovičem (Boosem) diskutovali výběr vhodného místa. A už dnes naplno běží přípravné práce na základové jámě. Další fázi přijde v dubnu 2011 – betonování základu. Poté přejdeme k hlavní části výstavby Baltské JE“, řekl Sergej Kirijenko poté, co navštívil objekt. Jeho slova citoval tiskový odbor kaliningradské samosprávy.

Podle názoru vlády změní Baltská jaderná elektrárna Kaliningradskou oblast z regionu s nedostatkem elektrické energie na vývozce: dva bloky Baltské JE budou disponovat 2300 Mwatt kapacity. Stavba prvního energobloku je plánována na rok 2016, druhého o dva roky později.

„Sergej Kirijenko spolu s předsedou regionální vlády Georgijem Boosem navštívili místo, kde se staví Baltská jaderná elektrárna. Kirijenko zdůraznil, že se jedná o vůbec první elektrárnu, kterou ruské firmy staví celou od základu, předtím Rosatom pouze dokončoval práci na projektech, načatých ještě za Sovětského svazu. Další specialitou tohoto projektu je to, že poprvé v historii ruské jaderné energetiky je elektrárna budována s aktivním zapojením zahraničních investorů, přičemž kontrolní balíček 51% akcií zůstává ruskému státu“, uvedl dále kaliningradský tiskový odbor.

Ve zprávě se také vysvětluje, proč se ruská vláda rozhodla stavět stanici o dvou blocích v nejzápadnějším a relativně malém regionu Ruské federace.

„Je naprosto zřejmé, že za krátkou dobu nastane v Kaliningradském kraji rostoucí nedostatek elektrické energie, což dokládá stále vyšší tempo růstu místní ekonomiky za poslední čtyři roky. Právě z tohoto důvodu jsme zamítli projekt jednoblokové elektrárny“, cituje tisk šéfa Rosatomu Kirijenka.

Podle údajů místní samosprávy v současnosti na stavbě elektrárny pracuje 159 jednotek stavební techniky. Ze 396 lidí, pracujících na elektrárně, je 335 obyvatel Kaliningradského kraje.

V roce 2010 vyčlení vláda na stavbu Baltské jaderné elektrárny podle schválených rozpočtů celkem 3,6 miliard rublů, v roce 2011 až osm miliard rublů. Zvýší se také počet dělníků a jiných pracovníků na stavbě, a to až na 1,5 tis. lidí.

O autorovi

admin

1 Comment

    TAK jsem tomu tolik fandil Kaliningradu oblasti vybudovat Jadernou Elektrárnu v R 2010__16.Vše se vyvíjelo zdárně.2011 Duben betonové základu budov i Reaktoru 2 bloku. za spolupráce Francouzů vše klaplo až do R 2013. budovali se svižnější Teď nevím jestli se v R 2016 dokoncil1 jaderný blok Elektrárny.Nic jsem nenašel co dal se stavbou rozestavěnosti bude vyrábět tolik potřebnou El energii. Morava Ferdik. ODPOVEZTE MI děkuji.2019.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..