Reaktor Ignalinské jaderné elektrárny, jejíž zastavení bylo jednou z podmínek vstupu Litvy do Evropské unie
Reaktor Ignalinské jaderné elektrárny, jejíž zastavení bylo jednou z podmínek vstupu Litvy do Evropské unie

Polsko uvede do provozu první jadernou elektrárnu v zemi až v roce 2022, což je o dva roky později, než bylo plánováno. Polské tiskové agentuře PAP to 12. srpna oznámila Hanna Trojanowska, zplnomocněnkyně vlády pro otázky jaderné energetiky.

Rok 2022 je jako rok spuštění první polské JE uveden v programu, který vypracovalo a 12. srpna schválilo polské Ministerstvo energetiky a který nyní čeká na zelenou od polské vlády. Informační agentura Platts, která se specializuje na energetické zpravodajství, k tomu poznamenala, že Trojanowska vždy trvala na tom, že spuštění první jaderné elektrárny v roce 2020 je příliš ambiciózní cíl.

V současnosti tvoří 94% energetických zdrojů Polska uhelné elektrárny. Podle plánu vlády se situace má poměrně rychle změnit – do roku 2030 má jaderná energetika obhospodařovat 15% spotřeby a podíl uhelných elektráren klesnout na 60%.

12. srpna oznámila Litva, že také odkládá spuštění jaderné elektrárny, a to až na pět let (původně se plánovalo, že bude hotova a přirpavena v roce 2015, nyní se mluví o letech 2018-2020).  „Jako reálné datum se v tuto chvíli jeví rok 2018 až 2020, přičemž rok 2020 je nejzazší možný termín. Pokud to zvládneme dříve, zvládneme to dříve“, citoval litevského ministra energetiky Arvidasa Sekmokase list Litevský kurýr.

Sekmokas také oznámil, že litevská vláda plánuje v září požádat potenciální investory, kteří by měli zájem o akcie jaderné elektrárny, předložit své nabídky a návrhy. Do konce letošního roku bude jeden z nich vybrán.

31. prosince roku 2009 Litva na nařízení Evropské unie zastavila provoz Ignalinské jaderné elektrárny. Jako náhradu za ni plánovala vláda postavit jinou elektrárnu společně s Polskem a Estonskem a Lotyšskem, první dvě země však vzápětí oznámily, že mají v úmyslu rozvíjet svou vlastní jadernou bázi a účast Lotyšska byla zpochybněna následky světové finanční krize, která tuto pobaltskou zemi zasáhly skutečně krutě. V tuto chvíli hledá Litva zahraničního investora. Situaci země komplikuje to, že plány na výstavbu vlastní jaderné elektrárny v této oblasti oznámilo Bělorusko. Krom toho, v Kaliningradské oblasti začalo vlastní elektrárnu budovat Rusko. Tyto projekty mohou mnozí investoři považovat za výhodnější.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..