jaderná energie - Na stavbě bulharské JE Belene se možná bude podílet Srbsko - Nové bloky ve světě (borisov) 1
Bulharský premiér Bojko Borisov

Na stavbě bulharské JE Belene se bude jako investor ze třetí země podílet Srbsko. Sdělil to včera na tiskové konferenci bulharský premiér Bojko Borisov po schůzi se srbským prezidentem Borisem Tadičem. Podle Borisova srbská strana se zaručila, že se stane minoritním akcionářem elektrárny.

Velikost srbského podílu bude upřesněna v průběhu dalších jednání, dodal bulharský premiér. Celkový objem srbských investic také zatím není znám a přijde na řadu, až Bulharsko najde většího strategického investora pro Belene, řekl představitel bulharského ministerstva ekonomiky, energetiky a cestovního ruchu.
Srbská vláda ovšem dosud nepřijala konečné rozhodnutí, píše list Vědomosti. „Do konce letošního roku dokončíme ekonomickou analýzu projektu a až poté se vláda definitivně rozhodne, zda se Srbsko na projektu jaderné elektrárny bude podílet a jak velký bude jeho vklad“, řekl představitel srbského ministerstva energetiky Milan Budimir. Poznamenal, že z akcií elektrárny by Srbsko mohlo v budoucnu profitovat na vývozu elektrické energie.
Jadernou elektrárnu Belene plánuje Bulharsko už dlouhá léta, v roce 2006 podepsala vláda předběžnou dohodu s ruským Atomstrojexportem, který se stal hlavním dodavatelem pro projekt v hodnotě okolo 4 mld. eur. Bulharsko si od elektrárny slibuje, že se díky ní stane největším exportérem elektrické energie na Balkánech: kapacita JE by měla být 2,2 Gwatt, roční celkový výkon 16,5 miliard kilowatthodin.
Problémy projektu začaly v polovině roku 2009, poté, co se k moci dostala vláda Bojka Borisova. Nový kabinet pozastavil všechny rozjednané projekty s Ruskem, poté prohlásil, že kvůli krizi nemůže Bulharsko financovat celou stavbu, jelikož v jejím důsledku přišla elektrárna o největšího investora – německý koncern RWE, který měl v plánu zaplatit 49% elektrárny. Zaujmout jeho místo chtěl ruský Rosatom, jak loni v září prohlásil generální ředitel tohoto státního obra Sergej Kirijenko. Představitelé Rosatomu poté řekli, že ruská vláda je ochotna do projektu investovat výměnou za podíl na elektrárně, avšak Bulharsko neupřesnilo, jaký podíl požaduje pro sebe. Nejprve chtěla vláda zachovat kontrolu nad Belene a nechat si hlavní balíček, ale kvůli nedostatku peněz musela snížit své požadavky na 20 až 22 procent akcií. Ruský ministr financí Alexei Kudrin prohlásil, že Rusko je ochotno půjčit Bulharsku 3,8 miliard eur na projekt, pokud se na něm budou moct podílet ruští jaderní a energetičtí experti, žádná žádost o úvěr však dosud z Bulharska nepřišla. Případnou účast Srbska představitelé Rosatomu zatím nekomentují.
K zájmu Srbska o projekt se například analytik investičního fondu „VTB Capital“ Michail Rasstrygin vyjádřil takto: „Zájem Srbska o tuto elektrárnu je pochopitelný, ve 20. století byla tato země jedním z největších vývozců a pak zase dovozců elektrické energie na Balkáně, každoroční objem mezistátního obchodu s elektřinou dosahoval 10 miliard kWatt za hodinu. Nicméně lze jen stěží očekávat, že by mělo Srbsko připravenou nějakou velkou investici, není to zrovna nejbohatší stát eurozóny“.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..