Protesty proti výstavbě elektrárny v Haripuru
Protesty proti výstavbě elektrárny v Haripuru

Obec Haripur se nachází u pobřeží Bengálského zálivu v jedné z nejhustěji obydlených správních oblastí Indie – Západního Bengálska. Místo je proslulé svou úrodnou půdou a rybářským průmyslem. A právě tam se chystala indická vláda stavět jadernou elektrárnu, pročež by bylo zapotřebí z oblasti vystěhovat okolo 20 tisíc rodin.

Místní obyvatelé však za podpory opozičních politiků, například strany Trinamul Congress, vytvořili organizované hnutí odporu proti výstavbě jaderné elektrárny v Haripuru a od roku 2006 nepouštějí do této oblasti žádné představitele Indické jaderné korporace (NPCIL). Všechny snahy vyjednat s nimi prodej půdy selhaly. Obyvatelé mají strach o své domovy, zemědělci o půdu, rybáři se bojí, že vody, kde loví, poškodí horká odpadní voda z chladicích systémů.

Stavba elektrárny přesto nebyla odložena a v brzké době má začít. Rosatom v srpnu indické straně oznámil, že je znepokojen pokračujícími protesty a požádal Odbor pro jadernou energetiku (OJE), aby našli pro elektrárnu jiné místo. OJE však pořád ještě doufá, že se mu podaří přemluvit místní, aby pozemky pro elektrárnu prodali. Uvádí to list Times of India s odkazem na nejmenovaný zdroj z vládního úřadu země.

Indie určila pět míst pro výstavbu jaderných elektráren na základě francouzských, ruských a amerických technologií. Všechny se nacházejí na některém z četných indických pobřeží. V současnosti NPCIL dokončuje v Tamilnádú (jižní Indie) stavbu dvou prvních energobloků JE Kundankulam podle ruské technologie. V říjnu 2009 indická vláda rozdělila mezi USA, Francii a Rusko další čtyři stavební plochy. Američané získali dvě – ve státech Ándhrapradéš a Gudžarát, Francii byla přidělena parcela ve státě Maharaštra, no a Rusko dostalo problematické Západní Bengálsko.

Rusko-indická jaderné spolupráce se přitom vyvíjí slibně, letos v březnu podepsaly obě země předběžný program výstavby několika jaderných elektráren podle ruských projektů na základě sériové výroby reaktorů. Indie v dokumentu „…potvrzuje, že postaví minimálně šest energobloků podle ruského projektu na elektrárně Kundankulam a šest v Haripuru (případně na jiném odpovídajícím místě) postupnou metodou“.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..