jaderná energie - Japonské energetické konsorcium hodlá stavět na Blízkém Východě, bude-li mít úspěch ve Vietnamu - Zprávy (japan overview) 1
Země vycházejícího slunce hodlá vstoupit do světového konkurenčního boje o energetické zakázky, a to na Blízkém Východě

V červnu letošního roku vietnamská vláda oznámila, že v příštích 20 letech v zemi vybuduje 13 jaderných energobloků o celkové kapacitě 16 Gwatt. Japonská skupina v čele s Tokyo Electric Power Co., která se spojila pro účast ve světových tendrech v oblasti jaderné energetiky, oznámila, že má připravenou novou obchodní strategii pro Vietnam a pokud se jí osvědčí, pustí se do rozsáhlejšího byznysu na Blízkém Východě. Prohlásil to 9. srpna v Abú-Dhabi prezident Tokyo Electric Power Co. Tsunehisa Katsumata. „Poučili jsme se z neúspěšného tendru ve Spojených Arabských Emirátech“, vysvětlil. „Rozhodli jsme se jít cestou „jednoho okna“, protože jsme pochopili, co skutečně potřebují země s rozvíjející se tržní ekonomikou“.

Do skupiny „celojaponského konsorcia“, vytvořeného letos v červenci, patří kromě Tokyo Electric dalších pět společností, mezi nimiž jsou takoví obři, jako například Toshiba Corp. a Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. Konsorcium je odhodláno pustit se na světovém trhu do rovného konkurenčního boje s Francií, Ruskem, Kanadou a USA a chce nabízet potenciálním zákazníkům „kompletní cyklus“, počínaje vzděláním v jaderné oblasti až po výstavbu a obsluhu jaderných energobloků, jak řekl Tsunehisa Katsumata v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

12. července Toshiba Corp. oznámila, že počítá s úspěšným získáním zakázek v oblasti jaderné energetiky v Saúdské Arábii.

Saúdská Arábie je jednou ze zemí Blízkého Východu, která se pustila do rozvoje jaderné energetiky. Další země regionu také neusínají na vavřínech – v dubnu podepsaly Kuvajt a Francie smlouvu o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energetiky. Jako první spustí svou jadernou elektrárnu Spojené Arabské Emiráty – jihokorejské konsorcium v čele se společností Korea Power Electric, Co., postaví v zemi čtyři energobloky JE, které budou spuštěny v roce 2020.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..