Íránská novinářka na stavbě JE Búšehr
Íránská novinářka na stavbě JE Búšehr

Íránské vedení potvrdilo, že hodlá vybudovat jaderné kapacity o celkovém počtu 20 bloků. S touto zprávou přišla 17. srpna íránská státní televize Press TV s odkazem na Hosseina Ebrahimiho, místopředsedu parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku. „Naše země potřebuje více jaderných elektráren. Parlament schválil plán na výstavbu dvaceti nových bloků a vláda je odhodlána tento úkol splnit“, řekl poslanec íránského parlamentu. Podle programu na rozvoj jaderné energetiky mají být celkové energetické kapacity země do roku 2025 okolo 20 Gwatt.

Téměř úspěšně dokončena je nyní stavba nového bloku na búšehrské jaderné elektrárně, kterou Írán staví ve spolupráci s ruským Rosatomem. Kapacita bloku činí 1 Gwatt, reaktor je typu B-466. Na 21. srpna je naplánována doprava první várky jaderného paliva z ruských skladů na elektrárnu. Írán počítá s tím, že po naložení palivových článků do aktivní zóny reaktory bude búšehrská elektrárna spuštěna naplno. Země také staví reaktor na těžké vodě o kapacitě 40 MWatt v Araku (střední Írán) na základě vlastní technologie.

Kromě toho Teherán oznámil stavbu nového reaktoru o kapacitě 360 MWatt v Darhoveinu v provincii Chuzestán, která leží na jihozápadě země. Jedná se o první íránskou jadernou elektrárnu, kterou staví íránští experti na základě čistě tuzemské technologie, do provozu má být uvedena za sedm let. Mezitím Írán pokračuje v pracích na obohacování uranu, cílem je obohacení na 20% U-235. Agentura IRNA uvedla, že prezident Mahmud Ahmádínežád 17. srpna schválil potřebný zákonodárný projekt. Před měsícem prošel návrh tohoto zákona íránským parlamentem a poté dostal zelenou i od zvláštního íránského nadparlamentního orgánu – Dozorčí rady.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..