jaderná energie - Írán postaví další provoz na obohacování uranu - Ve světě (iran) 1
Přes mezinárodní sankce staví Irán další továrny na obohacování uranu

Teherán oznámil, že navzdory mezinárodnímu tlaku začne na jaře příštího roku budovat už třetí zařízení pro obohacování uranu. Celkově plánuje postavit deset nových provozů, pro všechna už prý našel vhodná místa.
„Nová zařízení na obohacování budou vybudována uvnitř hor. (…) Jakékoli z těchto míst bude schopné pokrýt potřebu paliva pro jadernou elektrárnu o velikosti té v Búšehru,“ prohlásil v televizním vysílání viceprezident pro jadernou energetiku Alí Akbar Salehí.
Írán má v současnosti jedno velké zařízení na obohacování uranu v Natanzu a jedno menší poblíž města Kom jižně od Teheránu. Jeho existenci odtajnil až v říjnu minulého roku. Ještě není v provozu, Teherán má v úmyslu vybavit ho novou generací centrifug, které mají být mnohem výkonnější než odstředivky v Natanzu.
Západ, který v nedávné době na Írán uvalil další rozsáhlé sankce, oznámení o nových plánech znepokojilo. „Zprávy, které jsme toto ráno viděli, nám jistě neposkytují žádnou útěchu, že Írán jde správným směrem,“ reagoval mluvčí britského premiéra Davida Camerona Steve Field.
Rusko už v pátek oznámilo, že 21. srpna začne do reaktoru v jaderné elekrárně v Búšehru nakládat palivo. Má to být první ze tří kroků k jeho několikrát odkládanému zahájení provozu. Konečné spuštění se očekává během září. Spojené státy tvrdí, že zprovoznění Búšehru za podpory Ruska dokazuje, že Írán nepotřebuje „domácí kapacity na obohacování uranu, pokud jsou jeho záměry čistě mírové“. Rusko žádaly, aby odložilo start reaktoru do doby, až Írán s obohacováním přestane a vyvrátí podezření, že jeho mírový jaderný program je jen zástěrkou pro vývoj nukleární zbraně. Rusko Západ uklidňuje tím, že bude provoz elektrárny kontrolovat.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..