Hlavní město Indie Dillí

Indie a USA podepsaly ve Washingtonu o zpracování vyhořelého jaderného paliva (VJP) z reaktorů, které budou americké firmy stavět v Indii. S touto zprávou přišla agentura IANS. Američané a Indové podepsali už v roce 2008 smlouvu o spolupráci v jaderné energetice, podle které mimo jiné mají americké energetické společnosti postavit v Indii několik jaderných elektráren. Realizaci projektu však překáželo několik problémů, na jejichž řešení se strany nedokázaly dohodnout, jedna z nich se týkala právě vyhořelého jaderného paliva. Podle právě podepsané smlouvy bude mít Indie právo zpracovávat palivo, dodávané z USA, na speciálních závodech, postavených pod křídly MAAE.

Další překážkou na cestě americko-indického projektu 2008 je to, že v Indii chybí zákon, který by upravoval odpovědnost dodavatele a projektantů jaderné elektrárny za havárie. Američané se přitom netají s tím, že počítají s osvobozením zahraničních dodavatelů od sankcí za případné škody.

Indická vláda v březnu plánovala zavést takový zákon, ten ale neprošel parlamentem v důsledku nesouhlasu  několika stran. Nyní je naplánován druhý pokus, a sice na červencové celostátní shromáždění indického parlamentu.

Mezinárodní omezení na prodej Indii paliva, reaktorů a dalšího vybavení a technologií pro jaderné elektrárny, byla zrušena v roce 2008. Indická vláda hned poté vyjádřila zájem o stavbu čtyř nových JE na základě technologií a vybavení z Ruska, USA a Francie. Indicko-americká smlouva byla podepsána v témže roce. Analogické dohody byly uzavřeny s Ruskem a Francií.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..