Úložiště čerstvého paliva
Úložiště čerstvého paliva

Rozhodnutí české vlády o vytvoření státních strategických zásob jaderného paliva, které před několika dny uveřejnil deník E15, zcela odpovídá posledním prohlášením Euratomu. Ve výroční zprávě této organizace za rok 2009, která byla zveřejněna před měsícem, lze najít otevřené doporučení zemím EU: «Euratom Supply Agency stále doporučuje všem státům EU udržovat adekvátní množství strategických zásob paliva a využívat všech možností světového trhu pro rozšiřování těchto zásob podle konkrétních podmínek».

Tento závěr však v Česku vyvolal značnou odezvu a nastolil několik zatím nezodpovězených otázek.

Zaprvé,  kdo bude takové projekty financovat? Společnost ČEZ to podle informací listu E15 kategoricky odmítá, neboť z komerčního hlediska je to pro nenávratná investice a nemá tedy žádný důvod platit energetickou bezpečnost státu z peněz akcionářů. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) sama nemá dostatek prostředků, aby palivo nakoupila a vytvořila potřebné zázemí.

Zadruhé, kde bude toto palivo uloženo?  Podle názorů vedení SSHR v tom žádný problém není, neboť skladovat palivo je možné i ve skladech  jaderných elektráren pro čerstvé palivo.

Zatřetí, je vůbec technicky možné jaderné palivo skladovat? Může být dlouhodobě uložené, aniž by ztratilo na své kvalitě?

Od letošního roku je jediným dodavatelem paliva pro české jaderné elektrárny (Dukovany s reaktory typu VVER-440 a Temelín s reaktory typu VVER-1000) ruská korporace TVEL.

Portál atominfo.cz se obrátil na hlavního konstruktéra ruských palivových článků (tvelů), zástupce hlavního konstruktéra společnosti OKB Gidropress Ivana Vasilčenka.

Existují nějaká pravidla, omezující počet skladovaných palivových článků ?

Předpisy pro jaderné elektrárny s reaktory typu VVER obsahují regule pro množství palivových článků a jiného vybavení reaktorů pro uložení ve skladu čerstvého paliva. Přitom pro skladování palivových článků je předepsán minimální možný počet, který se může ukládat vertikálně ve speciálních pouzdrech (kompaktněji) nebo v transportních kontejnerech (méně kompaktně).

Maximální počet uložených článků si v závislosti na typu skladování určuje sama elektrárna podle uznávaných mezinárodních zásad jaderné bezpečnosti.

Jaká kontrolní opatření jsou zapotřebí při organizaci skladování?

Čerstvé palivo na JE zpravidla podstupuje dva druhy kontroly:
– vstupní kontrola, která probíhá ihned po dodávce čerstvého paliva na jadernou elektrárnu,
– technická kontrola, kterou pracovníci elektrárny provádí minimálně jednou za dva roky po dobu, kdy je palivo skladováno na elektrárně.

Při vstupní kontrole se zjišťuje, zda výrobky po dopravě na elektrárnu nejsou poškozeny, zda odpovídají požadavkům a zda jsou vhodné pro použití.

Při technické kontrole se zjišťuje, zda skladování článků nemělo vliv na jejich stav a zda jsou dále připraveny pro použití.

Česká SSHR uvedla, že minimální velikost strategických zásob by měla být taková, aby vystačily na čtyři úplné překládky všech reaktorů na obou elektráren. Jaká je maximální doba skladování, po kterou palivo neztrácí na kvalitě? Je možné vytvořit tak velké zásoby?

Doba skladování palivových článků na jaderné elektrárně Temelín, která je ustanovena v technické dokumentaci elektrárny, je tři roky. Ale už máme zkušenosti s delším skladování, palivo tedy může být teoreticky skladováno i déle. To samé platí pro palivo pro jadernou elektrárnu Dukovany.

Skladovat čerstvé palivové články v podmínkách skladu pro čerstvé palivo v množství, postačujícím pro čtyři úplné překládky, je tedy možné.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..