Ukázka produkce těžkého jaderného strojírenství, jehož výrobu Areva a Američané odložili, na snímku kontejner na jaderný odpad
Ukázka produkce těžkého jaderného strojírenství, jehož výrobu Areva a Američané odložili, na snímku kontejner na jaderný odpad

Francouzská skupina Areva oznámila, že plánované zahájení výroby strojních zařízení pro jaderné elektrárny na amerických závodech v Newport News odkládá minimálně na rok pro nedostatečnou poptávku na americkém trhu s vybavením pro jadernou energetikou. S touto zprávou přišel minulý čtvrtek místní list Daily Press.

Strojírenské závody, budované v severní části loděnic Newport News, nezačnou s výrobou dříve, než v roce 2013, uvádí Daily Press s odkazem na oficiálního představitele Arevy v USA Jarreta Adamse.

„Zatím doufáme, že první lidé se v budově (závodů) objeví v roce 2012 a první produkce spatří svět v roce 2013. Změnu harmonogramu si vyžádala situace na trhu. Začneme vyrábět ve chvíli, kdy bude poptávka po naší produkci“, upřesnil Adams.

Podle původních smluv bylo zahájení výroby ve strojírnách plánováno na leden roku 2012. Do výrobního plánu patří zařízení těžkého jaderného strojírenství – například vnější schránky reaktorů, generátory páry a objemové kompenzátory. Hlavními zákazníky se měly stát nové jaderné bloky, které hodlají stavět Spojené státy.

Strojírny v Newport News staví společný podnik francouzské „Areva Newport News, LLC“, zřízené 23. října 2008 skupinou Areva, a loděnic „Nothrop Grumman Shipbuilding“, které jsou součástí korporace Northrop Grumman“.

Loděnice Newport News byly do roku 2001 největším soukromým podnikem tohoto druhu v USA. Jsou to jedny ze dvou amerických loděnic, které jsou schopny postavit a obsluhovat všechny typy amerických plavidel. Je také proslulá velkými úspěchy ve stavbě letadlových lodí.

V současnosti se stavba strojíren nachází v přípravné fázi. Časový skluz činí oproti harmonogramu tři měsíce, jelikož zatím stavitelé nezískali stavební povolení od místní samosprávy. Skupina Areva zatím odmítá sdělit, kdy hodlá stavbu dokončit.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..