Úterý, 27 října
Shadow

Britské distribuční sítě Electricite de France směřují do asijských rukou

Francouzská jaderná elektrárna
EdF obhospodařuje 59 jaderných elektráren.

Honkongský holding Cheung Kong Infrastructure kupuje britská aktiva francouzského energetického kolosu, společnosti Electricite de France (EDF) – energetické distribuční sítě. Částka, která na tento obchod padla, činí 5,8 mld. liber (9 mld. USD), uvádí The Financial Times.

Konkurentem Číňanů v boji o britská aktiva EDF byly kanadský penzijní fond Canada Pension Plan, státní fond Abú-Dhábí Dhabi Investment Authority, energetická společnost Scottish & Southern Energy, a také australský soukromý fond Macquarie.

Oficiálně bude uzavření obchodní smlouvy oznámeno později. Britský deník uvedl, že částka, kterou hongkongská společnost za britská aktiva EDF zaplatila, je přibližně o 45% vyšší, než bylo plánováno původně.

Electricite de France je největší energetickou společností Francie (podíl EDF na francouzské energetické síti činí 75%) a největším výrobcem elektrické energie v Evropě. EDF obhospodařuje 59 jaderných elektráren a dodává elektřinu do 25 milionů domácností. Čistý zisk dnes už bývalé státní korporace za loňský rok činil 66,34 mld. eur.

Britská divize EDF dodává energii pro 25% všech spotřebitelů Spojeného království. Pod její křídla spadají tři britští operátoři jaderných elektráren.

81letý majitel Cheung Kong Infrastructure Li Ka-shing zaujímá 14. místo v seznamu nejbohatších lidí světa, jeho majetek je oceňován na 21,3 mld. USD.

Hodnota Cheung Kong Infrastructure byla podle údajů z 31. prosince loňského roku oceňována na 67 mld. hongkongských dolarů.

EDF se dostala do finančních potíží na začátku roku 2009 a musela dokonce prodat své britské oddělení British Energy. Nicméně v červnu letošního roku EDF podepsala memorandum o tom, že se bude podílet na stavbě černomořského plynovodu Jižní proudy (Južnyj potok).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..