Francouzská jaderná elektrárna
EdF obhospodařuje 59 jaderných elektráren.

Honkongský holding Cheung Kong Infrastructure kupuje britská aktiva francouzského energetického kolosu, společnosti Electricite de France (EDF) – energetické distribuční sítě. Částka, která na tento obchod padla, činí 5,8 mld. liber (9 mld. USD), uvádí The Financial Times.

Konkurentem Číňanů v boji o britská aktiva EDF byly kanadský penzijní fond Canada Pension Plan, státní fond Abú-Dhábí Dhabi Investment Authority, energetická společnost Scottish & Southern Energy, a také australský soukromý fond Macquarie.

Oficiálně bude uzavření obchodní smlouvy oznámeno později. Britský deník uvedl, že částka, kterou hongkongská společnost za britská aktiva EDF zaplatila, je přibližně o 45% vyšší, než bylo plánováno původně.

Electricite de France je největší energetickou společností Francie (podíl EDF na francouzské energetické síti činí 75%) a největším výrobcem elektrické energie v Evropě. EDF obhospodařuje 59 jaderných elektráren a dodává elektřinu do 25 milionů domácností. Čistý zisk dnes už bývalé státní korporace za loňský rok činil 66,34 mld. eur.

Britská divize EDF dodává energii pro 25% všech spotřebitelů Spojeného království. Pod její křídla spadají tři britští operátoři jaderných elektráren.

81letý majitel Cheung Kong Infrastructure Li Ka-shing zaujímá 14. místo v seznamu nejbohatších lidí světa, jeho majetek je oceňován na 21,3 mld. USD.

Hodnota Cheung Kong Infrastructure byla podle údajů z 31. prosince loňského roku oceňována na 67 mld. hongkongských dolarů.

EDF se dostala do finančních potíží na začátku roku 2009 a musela dokonce prodat své britské oddělení British Energy. Nicméně v červnu letošního roku EDF podepsala memorandum o tom, že se bude podílet na stavbě černomořského plynovodu Jižní proudy (Južnyj potok).

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..