Mapa Egyptu
Mapa Egyptu

Egyptský prezident Husní Mubarak nařídil vládě, aby vůbec první egyptskou jadernou elektrárnu začala stavět na pobřeží Středozemního moře. Informoval o tom dnes prezidentův mluvčí. Podle agentury AP tak Mubarak ukončil rok trvající spory o místě stavby.

V přímořské lokalitě Dabaa západně od Alexandrie přitom chtěli obchodní magnáti se silnými vazbami na vládnoucí rodinu vybudovat přímořská letoviska. Celé pobřeží je známé atraktivními plážemi.

Záměr vybudovat několik jaderných elektráren oznámil Mubarak v roce 2007. Tehdy slíbil, že země bude spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a podotkl, že Egypt neusiluje o výrobu jaderných zbraní.

Egypt ratifikoval Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT) v roce 1981 a podporuje jejich odstranění na Blízkém východě. V tomto ohledu Káhira kritizuje Izrael, který je z vlastnictví jaderného arzenálu podezříván.

V březnu roku 2008, při státní návštěvě egyptského prezidenta v Rusku podepsaly Rusko a Egypt smlouvu o spolupráci v oblasti mírové jaderné energetiky. Tento dokument otevřel cestu k účasti ruských firem v egyptských jaderných tendrech. V roce 2009 získalo Rusko od Egyptu oficiální povolení zúčastnit se tendru na stavbu první egyptské jaderné elektrárny. Zatím o vítězi není rozhodnuto.

Egypt v jaderné energetice nepopsaným listem, v zemi už mnoho let existují dva experimentální jaderné reaktory ve výzkumném centru ve městečku Inchass (35 kilometrů severovýchodně od Káhiry). Jaderný reaktor o kapacitě 22 MWatt byl postaven s pomocí argentinských odborníků a je používán na výrobu radioaktivních izotopů pro lékařské, průmyslové a zemědělské účely.

V Inchassu také pracuje malý reaktor (2 MWatt), vybudovaný v roce 1961 se sovětskou pomocí. V 80. letech minulého století prošel modernizací a v roce 1990 byl zase zprovozněn. Hlavní náplní jeho práce je také výroba radioaktivních izotopů. Pro výzkumné účely je v Inchassu také laboratoř, postavená Kanaďany, která je využívána pro výrobu palivových článků. Oba reaktory jsou pod kontrolou MAAE.

Egypt disponuje významnými ložisky uranové rudy.
Podle Světové banky se poptávka po elektrické energii v Egyptě v letech 1997 až 2004 zvýšila průměrně o sedm procent a v následující dekádě se má pohybovat mezi šesti a sedmi procenty.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..