jaderná energie - Egypt plánuje vyhlásit letos v listopadu mezinárodní tendr na výstavbu jaderné elektrárny - Nové bloky ve světě (egypt) 1
Egypt se jako první z arabských zemí chce zařadit do klubu „vlastní jaderný potenciál“. Soudě podle prohlášení vlády k tomu má dobře našlápnuto.

Egyptská vláda chce co nejrychleji dokončit přípravu všech podmínek mezinárodního tendru na stavbu první v zemi jaderné elektrárny, vyhlásit jej v listopadu a už na konci letošního roku určit vítěze. „Se společností, která zvítězí v mezinárodním tendru, bude podepsána smlouva na výstavbu jaderné elektrárny v oblasti Dabaa na pobřeží Středozemního moře“, popsal plán vlády ministr energetiky země, Hassan Younes.

Země disponuje významnými zásobami uranové rudy a zvažuje možnost těžit na jihu země v oblasti Marsa Aliam a vyrábět vlastní jaderné palivo. Koncem roku 2007 prezident Mohamed Hosni Mubarak oznámil, že vláda spustí kampaň na výstavbu první jaderné elektrárny (příslušný zákon byl schválen letos v dubnu). Podle názoru egyptských politiků mírový atom pokryje energetické potřeby země a pomůže diverzifikovat zdroje. V rámci tohoto programu hodlá Egypt postavit celkem osm jaderných reaktorů.

V Egyptě už mnoho let existují dva experimentální jaderné reaktory ve výzkumném centru v Inchassu (oba pod správou a kontrolou MAAE, více o egyptských reaktorech zde: http://atominfo.cz/2010/08/egypt-postavi-jadernou-elektrarnu-na-pobrezi-stredozemniho-more/).

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..