"Na jádro!" Ruský prezident Dmitrij Medvěděv a čínský předseda KS Číny Hu Jintao.
„Na jádro!“ Ruský prezident Dmitrij Medvěděv a předseda KS Číny Hu Jintao.

Rusko postaví v ČLR dva jaderné bloky BN-800 na rychlých neutronech. Technická dokumentace a smlouva bude připravena do listopadu roku 2010. Prohlásil to v Pekingu šéf ruského Rosatomu Sergej Kirijenko po zasedání rusko-čínského podvýboru pro jadernou spolupráci.

„Budou to dva bloky jaderné elektrárny na rychlých neutronech, o kapacitě 800 MWatt“, řekl Kirijenko novinářům. Podle jeho slov „místo už je vybráno, už jsme dokončili první část předběžných průzkumů a začínáme druhou fázi“.

Rusko-čínská spolupráce v této oblasti už dala své plody. V červenci roku 2010 byl za ruské podpory postaven v Číně experimentální reaktor na rychlých neutronech CEFR. Rusko přitom dodávalo vybavení a poskytlo vědecké a technické zázemí. Podle Rosatomu přitom byly dodrženy všechny lhůty.

Na začátek příštího roku je naplánována generální smlouva na výstavbu dalších reaktorů Tianwanské jaderné elektrárny. „Už pracujeme na třetím a čtvrtém energobloku a plánujeme do konce září schválit technický projekt a do konce tohoto nebo začátkem letošního podepsat smlouvu“, prohlásil šéf Rosatomu.

První dva bloky Tianwanské jaderné elektrárny, oba typu VVER-1000 postavil ruský Atomstrojexport u města Lianyungang v provincii Jiangsu. Trvalo to deset let, od roku 1997 do roku 2007. V březnu 2010 Jiangsuská jaderná energetická korporace a Atomstrojexport podepsaly rámcový kontrakt na výstavbu druhé řady energobloků Tianwanské JE.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..