jaderná energie - Čínská rozvojová banka má zájem o investice do bulharské jaderné elektárny Belene společně se Srbskem - Nové bloky ve světě (belene greenpeace) 1
Jadernou elektrárnu Belene staví Rusové, avšak schází strategický investor. Zájem kromě Srbska nyní projevila Čína

Čínská rozvojová banka má zájem o investici do stavby jaderné elektrárny Belene v Bulharsku společně se Srbskem. Srbsko už několik měsíců podle několika zdrojů vede jednání na vládní úrovni o tom, zda do projektu investovat či ne, a pokud ano, tak do jaké míry, píše list Nucleonic Week. 26. července oznámila srbská vláda ve svém oficiálním prohlášení, že na jednání srbského ministra energetiky Petara Skundriče s čínskou delegací v Bělehradu došly strany ke shodě a že mají zájem společně investovat do bulharského projektu. 2. srpna pak bulharský ministr energetiky, ekonomiky a cestovního ruchu Trajčo Trajkov oznámil, že Bělehrad má zájem investovat 1% z celkové ceny projektu, přestože několikrát předtím mluvil o zájmu srbské strany vložit 5% z ceny.

Bulharská vláda před rokem pozastavila stavbu jaderné elektrárny Belene – dvou bloků typu VVER-1000. Potíže projektu začaly v říjnu loňského roku, kdy koncern RWE, který byl strategickým investorem a držel 49% akcií elektrárny, odřekl svou účast. Stalo se tak poté, co bulharská vláda prohlásila, že původní smlouva v hodnotě 4 miliard eur, uzavřená s ruským Atomtrojexportem, nestačí na všechny náklady, které vládní experti vyhodnotili na 10 miliard eur. Ministr Trajkov v rozhovoru pro Bulharský národní rozhlas, který byl odvysílán 12. července 2009, řekl, jak hodlá země tuto situaci řešit – Bulharský energetický holding (mateřská společnost Národní energetické společnosti NES) má do září vybrat finančního poradce, který navrhne cestu pro další pokračování projektu JE Belene prostřednictvím zapojení nových investorů ze Západní Evropy.

2. srpna Trajkov oznámil, že ze šesti finančních společností , které koncem letošního března předložily své nabídky do tendru na výběr konzultanta – HSBC, Societe Generale, Rotschild, Argil, Ernst & Young a KPMG v konsorciu s McGuire – prošli do dalšího kola pouze tři kandidáti. Ministr také uvedl, že poté, co bude nalezen vhodný strategický investor, budou ruské straně uhrazeny všechny dosud udělané práce na 1. energobloku JE Belene. Vybavení pro první energoblok, které v tuto chvíli ještě není hotovo, bude připraveno k použití do září letošního roku, NES za ně musí zaplatit 280 mln. eur. Zatím dostal Atomstrojexport od bulharských energetiků 300 mln. eur.

Kromě Srbska se dalším investorem teoreticky může stát Makedonie. Minulý týden se bulharská vláda obrátila s otázkou na zájem o investici do elektrárny na Rumunsko, ale tamní vláda svou účast odmítla.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..