Indická NPCIL a francouzská Areva podepisují dohodu o spolupráci. Historický okamžik. Na snímku ředitelka Arevy Anna Lauvergeon a ředitel NPCIL S. Jain
Indická NPCIL a francouzská Areva podepisují dohodu o spolupráci. Historický okamžik. Na snímku ředitelka Arevy Anna Lauvergeon a ředitel NPCIL S. Jain

Spory okolo indického zákona na omezení odpovědnosti za škody, způsobené haváriemi na jaderných elektrárnách, nijak nevadí indické jaderné korporaci NPCIL a francouzské skupině Areva při jednání o detailech smlouvy na výstavbu dvou bloků s reaktory EPR-1600 v Džajtapúru, napsal ve čtvrtek list Business Standard.

NPCIL a Areva jsou nyní v „závěrečné fázi“ jednání. Během vyjednávání snížily strany celkovou cenu projektu dvakrát – ze 20 krorů rupií (200 milionů indických rupií) na 10 krorů rupií (100 milionů i. r.) za 1 MWatt instalovaných kapacit. Umožnila to širší účast indických firem.

Při dnešním kurzu 1 rupie = 0,0168 eur to znamená, že cena projektu činí okolo 1680 eur za jeden kilowatt.

Pracovníci korporace NPCIL předpokládají, že začít s přípravnými pracemi v Džajtapúru budou moct buď koncem letošního roku, nebo začátkem příštího.

„Přestože stále pokračuje spor okolo zákonu o odpovědnosti provozovatelů jaderných elektráren, není to žádná překážka pro NPCIL a Arevu, aby mohly uzavřít smlouvu o výstavbě dvou EPR-reaktorů a není to pro ně důležité. V tuto chvíli se obě strany soustředily především na zapojení místního indického personálu. Skupina Areva udržuje kontakty s indickými společnostmi a hodlá zapojit je do výroby zařízení pro EPR, díky čemuž bude projekt levnější“, prozradil zdroj z vyšších kruhů indické jaderné energetiky, který si přál zůstat v anonymitě.

Vysvětlil také, že poté, co budou dokončena jednání o technické stránce, změny čekají i smlouvy o financování projektu: „Pokud se zvýší podíl místních firem, změní se i platební podmínky“.

Skupina Areva komentovat dění kolem elektrárny v Džajtapúru odmítla.

Celkem mají Francouzi v Džajtapúru postavit šest bloků s reaktory EPR-1600. Prostředky na tyto zakázky poskytne několik institucí, například vlastní indické energetické koncerny. Předpokládá se také získání úvěrů od francouzských a indických bank a investičních fondů. Mezi banky, které vyjádřily ochotu projekt podpořit, jsou například BNP Paribas a Societe Generale.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..