Stín černobylské havárie na Ukrajinu, Rusko a Bělorusko stále padá
Stín černobylské havárie na Ukrajinu, Rusko a Bělorusko stále padá

Plošná modernizace ukrajinských jaderných energobloků, která má zvýšit bezpečnost jaderných elektráren tak, aby odpovídala dnešním státním a mezinárodním normám, bude stát okolo 1,45 miliardy eur. Oznámili to v pondělí představitelé společnosti Energoatom, ukrajinského státního podniku, který spravuje všechny jaderné elektrárny v zemi.

Energoatom však zdůraznil, že program na zvýšení bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren zatím pořád není dokončený. Práce na něm začala poté, co proběhla plošná inspekce státních kontrolních úřadů pro jadernou a radiační bezpečnost, a konečná cena zatím není přesně určena. Představitelé společnosti také uvedli, že od roku 2009 usiluje Energoatom o získání kreditu Evropské banky pro spolupráci a rozvoj a Euroatomu (až do výše 70% z ceny projektu), jelikož dostatek vlastních prostředků nemá.

„Po dokončení programu na bezpečnostní modernizaci ukrajinských energobloků bude jejich bezpečnost odpovídat všem národním a mezinárodním požadavkům, čímž budou naplněny všechny závazky Ukrajiny ohledně bezpečnosti jaderných elektráren. Navíc umožní modernizace a zvýšení úrovně bezpečnosti prodloužit dobu provozu elektráren“, píše ve své zprávě Energoatom.

Na území Ukrajiny v roce 1986 došlo k černobylské havárii, největší havárii jaderné elektrárny na světě. Byla kontaminována půda o rozloze 160 tis. čtverečních kilometrů. Velké škody utrpěly především severní část Ukrajiny, západní Rusko (například Brjanský kraj) a Bělorusko. Podle referátu OSN, který její experti vypracovali v roce 1995, počet lidí, kteří přímo či nepřímo byli černobylskou havárií poškozeni, činí okolo 9 milionů osob.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..