jaderná energie - Turecký parlament ratifikoval smlouvu s Ruskem na výstavbu první jaderné elektrárny v zemi - Zprávy (medvedev erdogan) 1
Nejvyšší představitelé obou zemí – Recep Erdoğan a Dmitrij Medvěděv

Turecký parlament v noci ze středy na čtvrtek ratifikoval mezivládní rusko-tureckou smlouvu na výstavbu první jaderné elektrárny v zemi. Oznámil to tiskový odbor parlamentu.

Projekt předpokládá výstavbu čtyř energobloků o kapacitě 1,2 GWatt každý podle ruského návrhu jaderné elektrárny „JE-2006“ s reaktory typu VVER (vodo-vodní energetický reaktor).

Smlouva na výstavbu JE nedaleko středomořského přístavu Mersin byla podepsána 12. května v Ankaře v průběhu státní návštěvy prezidenta RF Dmitrije Medvěděva.

V rámci projektu bude zřízena společnost, jejíž „zřizovateli jsou organizace, určené ruskou stranou“. Tato společnost bude vlastnit elektrárnu a také veškerou elektrickou energii, kterou vyrobí.

Tato společnost má uvést do komerčního provozu za plné podpory ruské strany první energoblok v zemi do sedmi let ode dne, kdy budou k dispozici všechny dokumenty, povolení, licence, potvrzení a ujednání, která jsou potřeba pro zahájení stavby.

Energobloky číslo dva až čtyři mají být uváděny do provozu v ročních intervalech po zahájení komerčního provozu prvního energobloku.

První turecká jaderná elektrárna má podle předpokladů stát okolo 20 miliard dolarů. Podle podmínek smlouvy zpočátku bude projekt financován z ruských zdrojů, později se počítá se zapojením dalších investorů, jak z Turecka, tak i ze třetích zemí.

V červnu, v době pobytu ruského premiéra Vladimíra Putina v Istanbulu, podepsaly Turecko a Rusko jako doplněk k mezivládní smlouvě na výstavbu jaderné elektrárny také dohodu o spolupráci v oblasti licencí a kontroly jaderného sektoru. U téže příležitosti se premiéři obou zemí dohodli, že se vynasnaží o co nejrychlejší postup všech vnitrostátních procedur, týkajících se realizace první turecké jaderné elektrárny.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..