Stavba Flamanville-3, EdF, Areva
Stavba Flamanville-3, EdF, Areva

Společnost EDF bude nejspíš brzy nucena přiznat, že stavba bloku Flamanville-3 je v dvouletém časovém skluzu. Uvedly to noviny Le Figaro. V EDF tuto zprávu nepotvrdili ani nevyvrátili.

Le Figaro s odkazem na anonymní zdroj napsaly o výsledcích auditu, který byl proveden na stavbě na objednávku EDF. V průběhu kontroly bylo zjištěno, že spustit reaktor nepůjde dříve, než za dva roky.

„Všechna oddělení (EDF) vědí, že se u tohoto velkého projektu vyskytla spousta technických problémů“, prohlásil zdroj.
Tiskový odbor EDF potvrdil, že na Flamanville-3 skutečně byl proveden audit, k němuž dal podnět nový ředitel společnosti pro výrobu a engineering Herve Machenaud, avšak odmítl jeho výsledky komentovat.

Zdroj Le Figaro je naopak pevně přesvědčen, že už tento měsíc přizná francouzská firma nedodržení původních lhůt.
Podle prvních plánů bylo spuštění bloku Flamanville-3 s reaktorem EPR-1600 naplánováno na rok 2012 a jeho předání pro komerční využití na rok 2013.

Už v lednu roku 2010 jedna z největších odborových organizací ve Francii CGT přišla s tvrzením, že výstavba bloku se protahuje a jeho spuštění není možné dříve, než v roce 2014. Tehdy ale společnost EDF tyto výtky kategoricky odmítla.

Blok Flamanville-3 se má stát prvním ve Francii blokem s reaktorem EPR-1600. Také poslouží jako referenční pro jiné projekty, realizované francouzskými firmami, jako je například blok Olkiluoto se stejným reaktorem. Ten ale nestaví EDF, nýbrž jaderná skupina AREVA.

Vedení EDF už dříve několikrát prohlásilo, že pro něj je „věcí cti“ ukázat, že energetici, na rozdíl od „jaderňáků“, jsou schopni zajistit dostavbu a předání nových bloků včas a zcela v rámci sjednaných lhůt a cen.

Zdroj

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..