jaderná energie - Ruští špióni v České republice se zajímají o tender na dostavbu jaderné elektrárny Temelín - Zprávy (topsecret) 1Deník MF Dnes přinesl zprávu o tom, že česká vojenská rozvědka odhalila agenta Ruské federace, který dostával tajné informace prostřednictvím své dobré známé – majora české armády, která byla sekretářkou tří generálů a vedla jejich kanceláře. České bezpečnostní složky sledovaly činnost tohoto agenta po dobu pěti let. Jedná se o největší špionský skandál v České republice za dlouhá léta.

MF Dnes také uvedla, že po svém odhalení utekl agent, Robert R., který pracoval jako psycholog ve státních službách, do Ruska.

Česká majorka byla propuštěna z armády a nyní je v zahraničí na dovolené. Z armády byli také propuštěni tři vysoce postavení generálové: šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky František Hrabal, vojenský představitel ČR při Vrchním velitelství NATO v Evropě Josef Sedlák a první zástupce šéfa Generálního štábu Josef Prokš. Jejich propuštění vypadá spíše jako preventivní krok, žádné obvinění nebylo předloženo. Také není dosud zjištěno, zda mladá majorka pracovala pro ruského agenta vědomě, či nikoliv.

Dnes už bývalý šéf Vojenské kanceláře prezidenta František Hrabal
Dnes už bývalý šéf Vojenské kanceláře prezidenta František Hrabal

Ve zprávě MF Dnes je zmíněno, že ruské agenty v ČR nejvíce zajímalo téma amerického radaru, ale nyní projevují mnohem větší zájem o výzbroj české armády a velké zakázky, jako je například dostavba JE Temelín.

Už dříve bylo z České republiky vyhoštěno sedm ruských agentů, kteří pracovali pod diplomatickým krytím. Česká média uváděla, že se také intenzivně zajímali o českou jadernou elektrárnu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..