
Ruský jaderný průmysl je připraven vyrábět několik variant plovoucích jaderných elektráren (PJE) s reaktory o kapacitě od 10 do 300 MWatt. Toto prohlášení učinil generální ředitel Státní korporace Rosatom Sergej Kirijenko, a to na slavnostním ceremoniálu u příležitosti spuštění na vodu prvního na světě plovoucího energobloku (PEB) jménem Akademik Lomonosov. Ceremoniál se konal 30. června roku 2010 na Baltských závodech v Petrohradu. Podle slov Kirirjenka tyto jaderné elektrárny o malých kapacitách, které nevyžadují rozvinutou distribuční síť a infrastrukturu, mohou obsadit až 20% jaderně-energetického trhu.
Podle ruské námořní tradice má každá loď svou kmotru. Tuto odpovědnou roli na sebe v případě tohoto plovoucího energobloku, projektu 20870, vzala primátorka Petrohradu Valentina Matvijenková. Poznamenala přitom, že Státní korporace Rosatom aktivně spolupracuje s mnohými podniky v Petrohradu a Leningradském kraji: jen v roce 2010 mají podle plánů vyrobit různá vybavení v hodnotě 76,2 mld. rublů, což činí asi 65% ze všech zakázek Rosatomu.
Vlečná loď PEB má hladkou palubu a není samohybná, délka lodi činí 140 metrů, šířka 30 metrů a výtlak 21 000 tun. Novopečená kmotra Matvijenková symbolicky rozbila láhev šampaňského o její palubu, což má být začátkem jejího dlouhého a úspěšného fungování.
Tato PJE je pro světový atomový průmysl klíčová – bude fungovat jako pionýrský projekt a referenční vzor, který má světovému trhu otevřít cestu k mnoha inovacím.
Zájem o stavbu PJE vyjádřily mnohé země, a to i rozvojové. PJE má totiž celou řadu ekonomických výhod – kromě svého hlavního účelu také pracuje jako odsolovaní zařízení, což přináší zřejmé úspory při práci v místech s omezenými zásobami sladké vody. Jako nutnou podmínku pro zakázku na výstavbu takové elektrárny uvádějí investoři úspěšné dokončení a spuštění fungujícího prototypu v Rusku.
Sergej Kirijenko také nastínil harmonogram nejbližších naplánovaných událostí: dokončení montáže vybavení na PEB v příštím roce a souběžné s tím zahájení výstavby pobřežní infrastruktury a hydrotechnických zařízení na Kamčatce. V roce 2012, přesně za 22 měsíců, hodlají ruští experti naložit jaderné palivo do reaktorů plovoucí JE a přemístit ji na místo, kde má začít fungovat.
Plovoucí energoblok (PEB) sestává z nesamohybné vlečné lodě s hladkou palubou, na níž jsou nainstalovány dva reaktory typu KLT-40S analogické reaktorům na ledoborcích. Kapacita jednotlivých reaktorů činí 35 megawattů, tepelný výkon 140 000 megakalorií. Teoretická doba provozu je 38 let, a to tři cykly po 12 letech, mezi nimiž je potřeba provádět generální údržbu. Pro vzdálené oblasti, kam není výhodné stavět rozvodné sítě nebo vozit organická paliva, jsou PJE mnohem výhodnější a méně náročné, než pozemní jaderné elektrárny. Díly pro reaktory PEB vyrábí firma „OKBM Afrikantova“ (v Nižněm Novgorodu). Parní turbíny dodává „Kalužský turbínový závod“, a.s. Hlavní práce na projektu PEB odvádí „CKB Eisberg“, která je součástí Spojené Průmyslové Korporace (Petrohrad). Generálním projektantem pro PJE je firma Atomenergo, a. s. (Petrohrad).






2 Comments
Admine, na to ze spravujes web technickeho razu mas dost spatnou predstavu o jednotkach kapacity, vykonu a energie.
A to vsechno v jedine vete:
Kapacita jednotlivých reaktorů činí 35 megawattů, tepelný výkon 140 000 megakalorií.
Tak za prve – kapacita se udava ve Faradech, ale tady jsi mel spis na mysli elektricky vykon.
Tepelny vykon se udava ve Wattech (stejne jako elektricky vykon). Kalorie je pseudojednotka energie. Pokud chces napsat jakou doda tepelnou energii, mel bys ji udavat v Joulech, pripadne v kilowatthodinach, ale musis jeste rict za jakou dobu. Jeden Joule je jeden Watt po dobu jedne sekundy. Ten samy jeden Watt, ale dodavany cely rok ti udela 316MJ.