jaderná energie - Nová slovenská vláda nebude spolufinancovat JE Jaslovské Bohunice - Ve světě (euro) 1
Slovenská vláda: elektrárna ano, ale ne z peněz státu

Nová slovenská vláda prohlásila, že bude podporovat výstavbu JE Jaslovské Bohunice, které má na starosti společný slovensko-český podnik, kde českou stranu reprezentuje korporace ČEZ, pouze v tom případě, že Slovenská republika jej nebude muset financovat ze státních peněz.

„Stát poskytne pozemky, ale nebude se na tom finančně podílet, a také nehodlá poskytovat půjčky se zárukou slovenské vlády“, uvádí agentura Bloomberg. Jaderná elektrárna má stát okolo pěti miliard eur.

Stavět jadernou elektrárnu bude společný česko-slovenský podnik, v němž české společnosti ČEZ v tuto chvíli patří 49%. Toto číslo se však ještě může změnit – 70% prostředků, určených na elektrárnu, jsou úvěrem, z čehož vyplývá, že ČEZ bude muset do projektu vložit vlastních asi 1,5 miliardy eur. V tomto případě může dnešní devětačtyřicetiprocentní podíl českého energetického kolosu vzrůst.

ČEZ ze své strany nedávno prohlásil, že opci na výstavbu dvou nových bloků slovenské jaderné elektrárny může získat vítěz tendru na dostavbu české JE Temelín, jehož se účastní ruské konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport-OKB Hydropress, francouzsko-německá Areva a americký Westinghouse.

Analytici předpokládají, že stavba nových bloků JE Jaslovské Bohunice začne v roce 2014 a bude dokončena v letech 2020 až 2021.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..