jaderná energie - Německo: dražba provozní doby jaderných elektráren - Zprávy (merkel westerwelle) 1
Vládnoucí lídři – Guido Westerwelle a Angela Merkelová

Vládnoucí německá koalice konzervativců a liberálů přišla s novým nápadem, týkajícím se možného prodloužení doby provozu německých jaderných elektráren. Místo standardního postupu, kdy vláda zbývající čas provozu sama přerozděluje, navrhuje koalice provozní dobu po částech vydražit, což by podle očekávání mělo do státního rozpočtu přinést desítky miliard eur. Tuto zprávu zveřejnil portál Lenta.ru s odkazem na německý list Die Welt.

Doba provozu JE bude podle plánu přepočítána na elektrickou energii, kterou kapacity elektráren mají vyrobit, a ta po menších částech půjde do dražby. Podmínkou úspěchu je přesně určit, kolik času zbývá každé z elektráren.

Plán vlády Angely Merkelové prodloužit dobu provozu německých jaderných elektráren vyvolal nevoli a odpor opozičních sociálních demokratů a zelených, neboť je v přímém rozporu s přijatým v roce 2002 červeno-zelenou vládou programem postupného zavírání jaderných elektráren.

jaderná energie - Německo: dražba provozní doby jaderných elektráren - Zprávy (2004 neckarwestheimII3 gr) 2
Nejmladší německý reaktor Neckarwestheim II svého času vyvolal protesty Greenpeace

List Die Welt uvádí, že podle tohoto programu provozní doba každého reaktoru byla určena na 32 let. Jelikož 17 německých jaderných elektráren nebylo spuštěno současně a v jiné době také probíhaly odstávky, opravy a údržba, neexistuje žádné jedno datum, kdy by měly dosloužit. V každém případě však služebně nejmladší z nich, Neckarwestheim II, podle dokumentu, který prosadili sociální demokraté a zelení, končí a zavírá v roce 2022.

Černo-žlutá koalice, která volby do Bundestagu vyhrála před rokem, však nastolila návrh na prodloužení doby provozu JE. Podle analýz expertů CDU-CSU a FDP mohou být německé reaktory podle konkrétní situace využívány o 4 až 28 let déle. Tedy místo 32 let, které jaderným elektrárnám poskytla předchozí vláda, celková doba provozu reaktorů může u jednotlivých elektráren činit 36 až 60 let.

Vláda Angely Merkelové původně hodlala prosadit odpovídající zákon přes federální zemský parlament – Bundesrath. Nicméně v zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku  koalice přišla o většinu, čímž mohou být plány vlády narušeny. Koalice nyní hledá cesty, jak právně obejít nutnost schválení projektu Bundesrathem. Sociální demokraté na to odpovídají prohlášením, že pokud k tomu dojde, obrátí se na ústavní soud.

Zdroj

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..