jaderná energie - Nabídka uranu v průběhu roku 2012 převýší poptávku, předpovídá britské výzkumné středisko CRU - Palivový cyklus (yellowcake) 1
Takzvaný „žlutý koláč“, jedna z forem směsného oxidu uranu, o jehož cenu především jde, když se řekne „cena uranu“, zdroj: www.kernenergie.ch

Podle názoru expertů z této společnosti mají ceny uranu v nejbližší době určitý prostor pro růst, avšak jen relativně omezený. „Je tu určitý omezený potenciál pro pohyb spotových cen nahoru v příštích 6-8 měsících“, míní konzultant CRU Richard Schodde, jehož ve své zprávě citovala agentura Bloomberg. Jaderné elektrárny, které jsou největšími spotřebiteli surového uranu, mají velké zásoby a mají dodávky zajištěné. Ale výrobní náklady, které jsou na úrovni přibližně 40 USD za libru (0,45 kg – pozn. red.), omezují „potenciál pro snižování cen“, zdůraznil analytik.

V letošním roce koncentrát oxidu uranito-uraničitého (polotovar pro výrobu jaderného paliva, sám vzniká zpracováním surového přírodního uranu) zlevnil o 6,2% – na 41,75 USD za libru (v ceně je i doprava), podle údajů Ux Consulting (UxC). V současnosti je tak jeho cena téměř o 70% nižší, než byla rekordní částka 136 USD za libru, která byla zaregistrována v červnu roku 2007.

Většina uranu není k dostání na otevřeném trhu, jak je tomu u jiných surovin. Prodejci a zákazníci nejčastěji uzavírají mezi sebou dlouhodobé dvoustranné smlouvy. Ceny na nezávislém trhu, který však obhospodařuje pouze malou část světového obchodu s uranem, pravidelně uveřejňují UxC a TradeTech.

V loňském roce byl na světovém trhu s uranem zaregistrován přebytek, který se pravděpodobně udrží v nejbližších letech. Nedostatek uranového polotovaru může přijít v roce 2013 kvůli růstu poptávky především ze strany Číny, předpokládá Schodde. Podle jeho názoru můžeme čekat, že v roce 2012 přesáhne cena suroviny $50 a bude dál růst.

Analytici CRU předpokládají, že poptávka se může zvýšit o 46% v příštím desetiletí, přičemž hlavním hybatelem uranového trhu bude ČLR.

Richard Schodde také řekl, že očekávají zvýšení dodávek suroviny z dolů v Namibii, Nigerii a Kazachstánu. Okolo roku 2030 bude nabídka suroviny z těchto dolů o 30 tis. tun, zatímco poptávka se ve stejné době zdvojnásobí.

Podle údajů Světové jaderné asociace (WNA) letošní těžba meziročně vzroste na 55 tis. tun ve srovnání s loňskými 50 772 tis. tun.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..