jaderná energie - Ledoborec "50 let Vítězství" zahájil turistickou sezónu v Arktice - Zprávy (50 let Pobedy) 1
Čelný pohled na ruský atomový ledoborec "50 let Vítězství"

12. 07. 2010 – Ruský atomový ledoborec „50 let Vítězství“, který patří pod společnost Atomflot, dceřinou firmu státního obra Rosatom, vyplul na první letošní turistickou cestu na Severní pól se 126 turisty na palubě. Uvedla to agentura RIA Novosti, které to v pondělí sdělil šéf oddělení vnějších vztahů Atomflotu Vladimír Blinov.  

„Turistická loď odplula v sobotu 10. 7. Na palubě atomového ledoborce „50 let Vítězství“ se nacházejí turisté z různých zemí, především z USA, Německa, Rakouska, Polska, Argentiny, Chile, Číny, několik z nich je také z Ruska.  O pohodlí turistů se stará tradiční partner flotily ledoborců, americká cestovní kancelář „Quark-expeditions““, sdělil Blinov.

K programu cesty řekl, že závisí především na stavu ledů, neboť posádka musí zvládnout cestu v připraveném termínu. Cestující kromě návštěvy Severního pólu uvidí také například Zemi Františka Josefa a uvidí nejkrásnější místa Arktiky.

„Uvidí místa, z nichž kdysi začínaly historické cesty na Severní pól, poznají arktickou přírodu. Na speciálních člunech Zodiak budou plavat podél ostrovů, mohou si tam vyfotit mrože, medvědy a jiná arktická zvířata. V průběhu cesty si mohou poslechnout řadu přednášek o přírodě a historii Arktiky, budou také promítány filmy“, podělil se o detaily tohoto poněkud exotického turismu Blinov.

Svůj pohled přidal také kapitán ledoborce Valentin Davydjanc, který mluvil s novináři jen chvíli před vyplutím: „Přestože jsme cestu zahájili v optimálním letním období, ledová situace na naší trase je poměrně komplikovaná. Posádka ledoborce bude potřebovat veškeré své znalosti a zkušenosti, aby úspěšně naplnila cíl cesty a zvládla všechno za 12 dní, které jsou na tuto cestu určeny“.

Podle Blinova hodně detailů cesty a její průběh záleží také na samotném kapitánovi. V tomto ohledu mají pasažéři ledoborce dobré vyhlídky, neboť Davydjanc před dvěma týdny obdržel státní cenu prezidenta ruské federace pro pracovníky v dopravě, která je udělována za dlouhodobou úspěšnou práci.

V letošní sezóně povezou ledoborec „50 let Vítězství“ turisty k Severnímu pólu ještě dvakrát.  Vyhlídkové jízdy na ledoborcích k Severnímu pólu začaly v roce 1990, tehdy vezl turisty do srdce Arktiky ledoborec „Ruská země“ („Rossija“). Blinov pověděl, že za jednu sezónu je pořádáno nejvýše pět cest, většinou jsou dvě, a cena jednoho zájezdu činí asi 20 tis. dolarů.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..