Foto: wwww.yeni.pusula.tv
Foto: wwww.yeni.pusula.tv

Země „Velké osmičky“ vyzvaly všechny země světa k uzavření nové, celosvětové a právně závazné smlouvy, která by omezovala vypouštění skleníkových plynů do ovzduší, a to tak, aby vzrůst průměrné teploty do roku 2050 nepřekročil 2 stupně Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím.

V deklaraci „Cesta z krize a nové začátky“, kterou lídři zemí G8 podepsali po setkání v Kanadě, je psáno, že jsou připraveni jít s ostatními zeměmi ke společnému cíli – snížení emisí skleníkových plynů o více než 50% do roku 2050. Přitom, jak je v deklaraci zdůrazněno, G8 podpoří rozvojové a ostatní vyspělé země v jejich snaze snížit emise o 80 nebo více procent do roku 2050 ve srovnání s rokem 1990.

Velmi důležitý je fakt, že v deklaraci je zdůrazněn význam jaderné energetiky v tom, jak co nejlépe vyřešit problémy, spjaté se změnami klimatu a zajištěním světové energetické bezpečnosti. Zároveň však G8 varovala, že podmínkou pro mírové využití jaderné energie je dodržování mezinárodních dohod, týkajících se jaderné a fyzické bezpečnosti a nešíření jaderných zbraní.

Nelze minout bez povšimnutí to, že ministerstvo obrany USA se rozhodlo brát ohled na vliv klimatických změn na Zemi při vytváření programu národní bezpečnosti své země. Američané zřídili zvláštní komisi pro otázky změny klimatu, která bude každoročně provádět celkové zhodnocení toho, jak mohou USA změny klimatu ovlivnit, a bude se také zabývat situací v arktické oblasti. Jednou z hlavních úloh této komise bude navrhovat cesty, jimiž lze přizpůsobit změnám klimatu struktury ozbrojených sil USA, infrastruktury americké flotily a komunikační cesty. Také připravuje úpravy pro armádní rozpočet na rok 2014.

Pozorování ukázala, že ve 20. století rostla úroveň oceánu v průměru o dva milimetry ročně. Americké námořnictvo proto předpokládalo, že v průběhu 21. století se úroveň oceánu zvedne o dalších 20 centimetrů. Avšak podle nových výzkumů je rychlost růstu hladiny ve 21. století větší. Špičky americké armády jsou přesvědčeny, že už v nejbližších desetiletích budou muset řešit problém, jak přizpůsobit strukturu americké flotily ke zvýšení hladiny světového oceánu.

Americké vojenské námořnictvo přitom situaci v arktické oblasti nejen bedlivě sleduje, ale také tam pořádá vojenské manévry, a to společně s dánskými a kanadskými námořními silami.

Šéf redakce Věda a ekologie agentury RIA Novosti
Andrej Rezničenko

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..