Stavební práce na JE Belene
Stavební práce na JE Belene

Bulharsko počítá s tím, že do září letošního roku bude  nalezen investor pro financování projektu JE Belene, prohlásil bulharský premiér Bojko Borisov.

Bulharský premiér ve svém komentáři k úternímu jednání, jehož se účastnil první místopředseda vlády RF Viktor Zubkov, prohlásil, že na cenu jaderné elektrárny „nesmějí mít vliv žádné indexy ani koeficienty“ a poznamenal, že konečná cena za její výstavbu a spuštění by se nesměla přehoupnout přes 7 miliard eur.

„V tuto chvíli je v místech, kde má být postavena jaderná elektrárna, velké údolí, naplněné vodou, a ruská strana je se situací velmi dobře obeznámena. Pro projekt Belene jsme společně vytvořili „časový plán“, v němž jsme dohodli konkrétní kroky, nutné pro jeho úspěšnou realizaci, například nalezení zapojení evropského investora, určení přesné ceny JE, energetické účetnictví – komu a za jakou cenu budeme prodávat elektrickou energii, potřebný celkový objem postupného financování. Odpovědnost za vyřešení všech těchto otázek leží z bulharské strany na Národní energetické společnosti, z ruské na společnosti Atomstrojexport. Doufám, že do letošního září budou nalezeny odpovědi na všechny výše uvedené otázky“, řekl Bojko Borisov.

Oznámil, že Bulharsko pokračuje v aktivních jednáních s Evropskou komisí ohledně vyhlídek na dostavbu Belene.

Šéf bulharské vlády uvedl, že už v září bude nutné splatit vyrobené pro jadernou elektrárnu vybavení v celkové hodnotě 280 mln. eur.

Zubkov zdůraznil, že projekt Belene je na úrovni dokumentace prakticky ukončen a že podle hodnocení expertů se jedná o „jeden z nejvyspělejších a nejmodernějších projektů na světě, na němž je zajištěna nejvyšší úroveň bezpečnosti“.

„V průběhu práce na projektu „Belene“ bylo vzneseno okolo 8000 technických námitek, na všechny byly dány konkrétní a jasné odpovědi. Nejdůležitější, co je nyní potřeba udělat, je najít opravdové investory a pokračovat v práci“, dodal lídr ruské delegace.

Jednání o dostavbě JE Belene se účastnil viceprezident společnosti Atomstrojexport Gennadij Tepkjan.

Mezinárodní tender na výstavbu dvou bloků JE Belene byl vyhlášen v roce 2005, v roce 2006 jej vyhrála ruská společnost Atomstrojexport, a.s. Smlouva byla podepsána v lednu roku 2008. Hodnota projektu činila téměř 4 miliardy eur za dva bloky o kapacitě 1 GWatt na každý z nich.

Na konci října roku 2009 jeden z největších evropských výrobců elektrické energie RWE z projektu JE Belene odešel. Jeho podíl přitom činil 49%, zatímco kontrolní balíček 51% akcií má ve svém držení bulharská vláda. Nyní hledá Bulharsko nového investora.

Letos v únoru šéf Rosatomu Sergej Kirijenko oznámil, že ruská vláda je ochotna financovat výstavbu JE až do částky dvou miliard eur do té doby, než bude nalezen nový strategický investor.

Experti v oboru energetiky míní, že pokud se Bulharsko celého projektu vzdá, může Národní energetická společnost ztratit více než miliardu eur.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..