jaderná energie - Běloruští státní experti dokončili zprávu, týkající se vyhodnocení vlivu chystané jaderné elektrárny na životní prostředí - Zprávy (ostrovec) 1

Ministerstvo přírodních zdrojů Běloruska dokončilo svou zprávu, týkající se vyhodnocení vlivu budoucí běloruské jaderné elektrárny na životní prostředí (EIA). Toto sdělení se ve středu objevilo na oficiálních stránkách běloruského Ministerstva energetiky.

„Zpráva, vytvořená na základě posudku státních ekologických expertů, dnes byla předána k dalšímu prozkoumání a analýze státnímu orgánu RUP „Glavgosstrojexpertiza“, uvádí ministerstvo s odkazem na šéfa státní expertní komise Ministerstva životního prostředí Alexandra Andrejeva.

Podle jeho slov experti z Ministerstva životního prostředí analyzovali všechny materiály, týkající se elektrárny a oblasti, kde má být postavena, na předmět toho, zda odpovídají národnímu zákonodárství na ochranu životního prostředí. V závěru ke zprávě, který Ministerstvo energetiky připojilo, jsou zmíněny některé připomínky k posudku, týkající se především zdrojů a materiálů, které autoři posudku využívali.

„Nejsou příliš zásadní, je potřeba ještě něco prostudovat, než budeme moci začít s další fází – vypracování stavebního projektu“, upřesnil Andrejev.

Uvádět zprávu o vyhodnocení vlivu JE na životní prostředí před vládou budou Ministerstvo energetiky a zvláštní Úřad pro výstavbu jaderné elektrárny.

Už dříve Bělorusko konzultovalo své materiály a zdroje, využívané pro posudek EIA, s ukrajinskými, polskými, litevskými, lotyšskými a rakouskými experty. Dokumenty poslalo také do Ruska.

Zpráva EIA obsahuje zhodnocení místa, kde má být postavena JE, z hlediska životního prostředí a sociálně-ekologického, posudek, zda vybraný pozemek odpovídá všem přírodně-ekologickým kritériím, charakteristiku jaderné elektrárny, předběžnou analýzu vlivu její činnosti na okolní prostředí a další údaje a statě. Posudky jsou dělány v souladu s požadavky běloruského zákonodárství, jehož součástí je například Konvence o vyhodnocení vlivu na životní prostředí v mezihraničních pásmech, a také s ohledem na doporučení MAAE. Byly vypracovány na základě výsledků průzkumných prací, sledujících stav životního prostředí v oblasti, které byly provedeny v roce 2009, vědeckých a projektových prací, které předcházely výběru místa pro výstavbu elektrárny, a také materiálů z různých fondů.

Autoři posudku do svého výstupu započítali celkový vliv na okolní prostředí, již provozované a plánované objekty, nacházející se v místech, kde má stát elektrárna, sociálně-ekonomické podmínky života obyvatel a jejich zdravotní stav.

Elektrárna, plánovaná k výstavbě v Bělorusku, má kapacitu asi 2,4 GWatt.
Předpokládá se, že jaderná elektrárna bude postavena v Grodněnském kraji na Ostrovecké plošině. Spuštění prvního energobloku je plánováno na rok 2016, druhého na rok 2018. Konstrukci elektrárny navrhoval petrohradský institut Atomenergoprojekt. Hlavním stavitelem je ruská firma Atomstrojexport, a.s.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..