27.11.2022
jaderná energie - Americká a britská vojska používala v Iráku munici s ochuzeným uranem - Ve světě (Depleted Uranium) 1
Ukázka munice, obsahující ochuzený uran, zdroj: www.antiwarart.com

Američtí a britští vojáci používali náboje obsahující ochuzený uran v bojích při útoku na Irák v roce 2003, který vedly USA. Přiznal to britský ministr obrany Liam Fox.

„Britská armáda využila okolo 1,9 tun nábojů s obohaceným uranem ve válce v Iráku v roce 2003“, uvádí písemný referát ministra obrany, určený pro britský parlament. Tuto citaci z něj uvedla agentura „Kuwait News Agency“.

Tato informace byla zveřejněna poté, co společný výzkum, který provedla irácká ministerstva životního prostředí, zdravotnictví a vědy ukázal, že v okolí měst Nadžáf, Basra a Falludža rostou počty rakovinových onemocnění a vrozených vad v posledních pěti letech. Celkem bylo v Iráku nalezeno více než 40 míst s vysokou úrovní výskytu radioaktivních prvků a dioxinů.  

Liam Fox prohlásil, že ministerstvo obrany jeho země poskytlo zeměpisné souřadnice těch míst, na která byl veden útok s použitím obsahující ochuzený uran munice, pracovníkům Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

„Poskytli jsme také všechny potřebné informace humanitárním a dalším organizacím a Iráčany jsme prostřednictvím cedulí a letáků varovali, že se k místům, kde se bojovalo, nemají přibližovat nebo se tam čehokoliv dotýkat“, oznámil Fox.

Přidávání ochuzeného uranu do munice je předmětem ostrých sporů pro jeho potenciální dlouhodobá zdravotní rizika. Světová zdravotnická organizace vede v současnosti vyšetřování rostoucího počtu vrozených vad v Iráku, za jehož důvod považují iráčtí lékaři používání chemických zbraní a nábojů, dopovaných ochuzených uranem, v době války. Iráčtí doktoři prohlašují, že se stále častěji vyskytují rakovinová onemocnění, především ve městech, která přestála velká bombardování amerických a britských vojsk a že vynakládají všechna úsilí, aby to zvládli.

Irácké ministerstvo pro lidská práva hodlá žalovat Británii a USA za používání těchto zbraní a požadovat vyplacení kompenzací pro oběti radioaktivních a chemických zbraní.

Už před iráckou kampaní varoval před riziky a nebezpečí používání zbraní s ochuzeným uranem několikrát bývalý velitel československé jednotky protichemické obrany plukovník Jan Valo: „… munice z ochuzeného uranu lze srovnat s jadernou pumou, která je v milionech kouscích rozdrobena na obrovském území”, řekl Valo v rozhovoru pro noviny Mladá Fronta Dnes 25. dubna r. 2000.

O autorovi

admin

1 Comment

    Takže Američané vtrhli do Iráku, protože prý disponoval ZHN, které se nikdy nenašly ale byli to nakonec oni, kdo je tam použil? Zní to trochu jak z pera F. Kafky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..