V Rožné se bude těžit do roku 2015
V Rožné se bude těžit do roku 2015

Jak dlouho se ještě bude těžit uran v dole Rožná na Žďársku? Zatím se předpokládalo, že do roku 2012. Další průzkumy ale odhalily velké zásoby uranových rud, díky nimž by se těžba měla udržet nejméně do roku 2015.

Uranový důl v Rožné na Žďársku bude činný déle, než se původně předpokládalo. Podle loňského rozhodnutí vlády může těžba pokračovat, pokud se bude ekonomicky vyplácet.

Zatím se předpokládalo, že to bude do roku 2012. „Další průzkumy ale odhalily další vydatné zásoby uranových rud, díky nimž by se těžba měla udržet minimálně do roku 2015,“ řekl ředitel státního podniku Diamo Jiří Jež.

Důl je jediným ve střední Evropě, kde se uran těží.

Podle Ježe se budoucnost dolu jeví nadějně. „Podařilo se nám najít vynikající zásoby na úrovni dvacátého patra,“ vysvětlil ředitel. „Zatímco před rokem se zásoby v otevřené části dolu odhadovaly kolem osmi set tun kovu, nyní to vypadá na patnáct set tun,“ dodal Jež.

Za minulý rok bylo z uranové rudy v Rožné získáno 285 tun uranu. O další roky, možná až desítky let, by se těžba v Rožné mohla prodloužit v případě, kdyby se žíly bohaté na uran našly také v hlubinách dolu. Pak se bude zvažovat vyražení tří nových těžebních pater.

Termín uzavření dolu se několikrát posunul Těžba v Rožné trvá bez přerušení 51 let. V předcházejících letech se kvůli útlumu těžby uranu v Česku chystalo jeho uzavření, vláda ale tento termín několikrát posunula kvůli rostoucím cenám uranu ve světě. Nyní o zachování těžby rozhoduje pouze její ziskovost. V minulém roce Diamo díky uranu vydělalo 157 milionů korun, letos by to mělo být 270 milionů.

Důl má zatím 24 pater, která zasahují až 1 200 metrů pod zemský povrch. Těží se hlavně do 22. patra.

Ředitel Jež vysvětlil, že v dole se nyní provádějí dva druhy průzkumných prací. Podrobně se prověřují zásoby uranu v bocích již vyražených chodeb. „Tyto průzkumy jsou běžnou součástí naší činnosti,“ podotkl. Kromě 20. patra se zdají nadějné i ve 23. patře, které se teprve otevírá. Ve 24. patře se také uskutečňuje vrtný průzkum, který zmapuje spodní části dolu. Bude stát zhruba 30 milionů korun.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..