Jurij Nedaškovskij, foto www.liga.net
Jurij Nedaškovskij, foto www.liga.net

Ukrajina do 1. října letošního roku určí vítěze mezinárodního konkurzu na technologii pro stavbu továrny na výrobu jaderného paliva, prohlásil v pondělí na tiskové konferenci šéf ukrajinského koncernu Energoatom Jurij Nedaškovskij.

Už dříve oznámila ukrajinská vláda, že má v plánu vybudovat na svém území továrnu na výrobu jaderného paliva pro místní jaderné elektrárny a veřejně prohlásila, že hodlá vyhlásit mezinárodní soutěž na nejlepší technologii, na jejímž základě bude továrna postavena.

„Máme plány na obnovení těžby uranu z našich ložisek a potřebujeme proto postavit továrnu na jeho zpracování“, řekl.
„Předpokládáme, že do konce srpna budeme mít prozkoumanou veškerou technickou dokumentaci, zařazenou do soutěže, a že do konce září, do 1. října letošního roku bude vyhlášen vítěz“, řekl.

Nedaškovskij dodal, že podle ukrajinských zákonů je časová lhůta na vyhodnocení technické dokumentace, přibližně jeden měsíc.
„Soutěžní podmínky pro účast v mezinárodním konkurzu na nejlepší technologii budou určeny, sepsány a rozeslány potenciálním účastníkům v nejbližší době. Myslím, že se tak stane ještě tento týden, oběma potenciálním účastníkům konkurzu pošleme konkurzní dokumentaci“, řekl.

Nedaškovský poznamenal, že jako místo pro budoucí továrnu jsou uvažovány čtyři lokality a zatím není konkrétně vybrána žádná, neboť „hlavní problém je v tom, že technicko-ekonomické podklady jsme začali připravovat už dávno, ale museli jsme to všechno zmrazit, protože jsme nevěděli, jaká technologie bude základem pro tuto továrnu“.

RIA NOVOSTI, ZVEŘEJNĚNO 07.06.2010

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..