JE Olkiluoto-3. Foto: Jari Pelkonen/YLE
JE Olkiluoto-3. Foto: Jari Pelkonen/YLE

Spuštění nového bloku finské jaderné elektrárny „Olkiluoto-3“ ve Finsku bylo odloženo na rok 2013. Tisku to dnes sdělila agentura YLE s odkazem na prezidenta společnosti TVO Jarma Tanhua.

„Ředitel  (projektu na výstavbu Olkiluoto-3 ze strany TVO, Jouni Silvennoinen – red.) nám sdělil, že většina prací na novém bloku bude dokončena do konce roku 2012. Poté však bude trvat ještě několik měsíců, tedy až do roku 2013, než blok začne vyrábět elektřinu“, vysvětlil Tanhua.

Podle slov Silvennoinena jsou stavební práce téměř dokončeny. Avšak část z nich, například montáže potrubí, probíhá pomaleji, než se očekávalo

Skupina AREVA uzavřela smlouvu na stavbu bloku Olkiluoto-3 v prosinci roku 2003. Byla to první velká zakázka na výstavbu celého bloku jaderné elektrárny „na zelené louce“ pro společnost AREVA, která vznikla v roce 2001, a také se jedná o první na světě blok s reaktorem EPR-1600. Konkurentem Francouzů v rámci mezinárodního tenderu byl ruský Minatom.

Původně bylo spuštění bloku naplánováno na květen roku 2009. Reálným datem se pravděpodobně stane právě rok 2013. Finská energetická firma TVO, která si stavbu dalšího bloku objednala, za elektrárnu zaplatí podle některých odhadů nakonec až o 100% více, než byla původní částka. V současné době AREVA a TVO vedou proti sobě arbitrážní spor o to, která z firem má větší podíl na odpovědnosti za chyby ve vedení projektu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..