Sergej Kirijenko
Sergej Kirijenko

Rusko a Francie zahájily oficiální spolupráci na rozvoji jaderné energetiky, jaderně-palivového cyklu, vývoji reaktorů nové generace, radiační bezpečnosti a základního výzkumu v oblasti jaderné energetiky.

Dohoda, kterou byla tato spolupráce otevřena, byla podepsána v úterý na fóru Atomexpo šéfem Rosatomu Sergejem Kirijenkem a hlavním správcem Francouzského výboru pro jadernou energetiku Bernardem Bigotem.

Tento dokument je třetí v řadě a nahrazuje dva předchozí, z let 1993 a 2000, zásadně rozšiřuje okruh oblastí, ve kterých obě země spolupracují a zahrnuje tak nově například komunikaci s veřejností, informační kampaně pro veřejnost a krizový management.

Dále mají ruští a francouzští jadernáči výrazně posílit svou spolupráci v oblasti perspektivních technologií zpracování obohaceného jaderného paliva a radioaktivních odpadů, na vývoji bezpečných metod likvidace jaderných reaktorů, a také výrobě a použití radioaktivních izotopů v medicíně. V rámci této dohody budou Rusko a Francie rozvíjet v těchto a několika dalších oblastech společný výzkum.

„Rusko a Francie plánují spolupráci v oblasti technologií reaktorů na rychlých neutronech, využívajících MOX-palivo, ruští vědci navštíví francouzská výzkumná střediska, zabývající se jadernými technologiemi a naopak“, řekl k základním premisám dohody a jejímu obsahu šéf Rosatomu.

„Tato dohoda o spolupráci nám otevřela cestu pro spolupráci s Francií v oblasti jaderné energetiky. Ruští vědci nyní mohou navštěvovat francouzské laboratoře a naopak. Chceme rozvíjet slibnou spolupráci v oblasti radioaktivních odpadů, obohaceného jaderného paliva, reaktorů na rychlých neutronech, využití MOX-paliva“, prohlásil Kirijenko.

Dodal, že v rámci dohody byl oběma stranami vypracován detailní časový plán a program spolupráce, a to i na úrovni konkrétních vědeckých organizací a firem.

„Tento plán předpokládá zřízení koordinačního výboru. Začátkem podzimu musíme projednat všechny důležité body a vypracovat společný program. V oblasti nových jaderných technologií máme velké cíle“, míní Kirijenko.

O autorovi

admin

Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..