První jadernou elektrárnu v Turecku postaví ruský dodavatel
První jadernou elektrárnu v Turecku postaví ruský dodavatel

Turecko v květnu uzavřelo s Ruskem dohody o vzájemné spolupráci v energetice. Jejich součástí je i dohoda o vybudování jaderné elektrárny na pobřeží Středozemního moře. Elektrárna bude vybavena reaktory typu VVER o celkovém výkonu 4 800 MW. Kontrakt má hodnotu 20 miliard dolarů. Rozvojem jaderné energetiky chce Turecko pokrýt stoupající poptávku po elektřině a snížit závislost na spalování fosilních paliv.

Pro ruského dodavatele jaderné technologie Atomstrojexport jde o významnou zakázku, která zahrnuje také dodávky paliva. Ruský partner vystupuje i jako investor. Rusko-turecké dohody podléhají ještě schválení parlamenty obou zemí.

Turecký partner si od tohoto kroku slibuje snížení své velké závislosti na dovozu zemním plynu a zvýšení výroby elektřiny při stoupající poptávce. O stavbě další jaderné elektrárny, tentokrát na pobřeží Černého moře, jedná Turecko s jihokorejskými dodavateli.

Ruští dodavatelé nabídli postavit jadernou elektrárnu s reaktory VVER i v Sýrii. Zemím Blízkého východu nabízejí dodávky jaderné energetiky včetně služeb také konkurenti z Francie, USA, Jižní Koreje a Japonska. Jihokorejští dodavatelé postaví velkou jadernou elektrárnu ve Sjednocených arabských emirátech a dodají výzkumný reaktor do Jordánska. Velké šance postavit velký reaktor na komerční výrobu elektřiny v Jordánsku se dávají japonsko-francouzskému konsorciu. Zájem o rozvoj jaderné energetiky projevilo mnoho zemí tohoto regionu, například Saúdská Arábie, Kuvajt, Jemen, Egypt, Lybie apod.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..