
Energetická společnost ČEZ dnes zahájila veřejnou zakázku na výběr dodavatele dvou jaderných bloků pro lokalitu Temelín. Na informačním serveru veřejných zakázek ČEZ uveřejnil oznámení o zahájení zadávacího řízení, v nejbližších dnech se tak stane i na jeho celoevropské obdobě. Kromě požadavku na dodání dvou nových jaderných bloků je obsahem veřejné zakázky i požadavek na jednostranné opce ve prospěch ČEZ na výstavbu až 3 dalších jaderných bloků v jiných potenciálních lokalitách v Evropě.
Veřejná zakázka na dodavatele jaderných bloků je dalším krokem v administrativní přípravě dostavby jaderné elektrárny Temelín. V červenci loňského roku společnost požádala Ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu zvažované dostavby elektrárny Temelín na životní prostředí (EIA).
Celý administrativní proces bude trvat zhruba 7 až 8 let (spolu se samotnou stavbou jaderné elektrárny zhruba 15 let). Jde zřejmě o nejnáročnější administrativní proces v rámci EU, například ve Francii trvala administrativní část schvalování JE Flamanville pouze 2,5 roku.
K záměru dostavby elektrárny Temelín dospělo vedení společnosti na základě výsledků komplexní analýzy, na jejíž přípravě pracoval analytický tým po dobu 2 let. Analýza vyhodnotila všechny varianty – od dovozu černého uhlí po nejoptimističtější varianty rozvoje obnovitelných zdrojů.
Stavba nových jaderných bloků vychází z platné Státní energetické koncepce a Politiky územního rozvoje, jako důležitou součást energetického mixu jadernou energii obsahují i závěry tzv. Pačesovy energetické komise. Dostavba elektrárny Temelín přispěje do budoucna ke snížení růstu závislosti na dovozech energií ze zahraničí a pomůže udržet energetickou bezpečnost státu a splnit závazky a cíle ochrany klimatu.
Výkon, konkrétní typ nových bloků a jejich dodavatel budou výsledkem právě zahájené veřejné zakázky. Půjde o lehkovodní tlakovodní reaktory III. resp. III+. generace. Ty se vyznačují vysokou bezpečností, spolehlivostí a efektivitou provozu i delší životností.
Výhodou nové generace reaktorů jsou nižší náklady na výstavbu, kratší doba stavby, delší životnost, méně radioaktivního odpadu a celkově vyšší efektivnost provozu. Nové bloky budou splňovat veškeré legislativní podmínky dané právním řádem České republiky, stejně jako požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a dalších světových institucí.
Výhody záměru dostavby jaderné elektrárny Temelín plynou z možnosti využít již existující infrastrukturu a plochu, která plně dostačuje pro umístění dalších dvou bloků a chladicích věží. Pro celkem čtyři bloky byla v lokalitě Temelín budována i většina podpůrných systémů, jako jsou dodávky pitné a požární vody, kanalizace, železniční a silniční síť, vodní nádrž Hněvkovice jako zdroj technologické vody či vyrovnávací nádrž Kořensko.