Areva postaví v USA závod na obohacování uranu
Areva postaví v USA závod na obohacování uranu

Francouzská firma Areva postaví v americkém státě Idaho nový závod na obohacování uranu pro jaderné elektrárny v USA. Americká vláda se rozhodla nabídnout pro tento projekt garanci půjček na jeho výstavbu ve výši dvě miliardy dolarů. Chce tak podpořit jadernou energetiku a současně snížit emise skleníkových plynů.

Vládní garance půjček na pořízení obohacovacího závodu v Eagle Rock v Idahu pokrývá jen část nákladů na jeho výstavbu, které se odhadují na 3,3 miliardy dolarů. Ministr energetiky USA Steven Chu uvedl, že již existující reaktory rychle potřebují dalšího dodavatele jaderného paliva. Zanedlouho totiž skončí dodávky uranu z demontovaných hlavic jaderných zbraní, které podle dosavadní dohody dodává do USA Rusko. Další poptávku lze očekávat i od nově budovaných amerických jaderných elektráren.

Přírodní uran má obsah izotopu U235 do jednoho procenta, ale jaderné palivo potřebuje jeho podíl zvýšit na čtyři až pět procent. Areva přináší do USA pokročilou technologii obohacování prostřednictvím centrifug. Jediný dlouhodobě pracující americký závod na obohacování uranu totiž stále využívá energeticky velmi náročnou difúzní technologii a jeho kapacita je nedostatečná. Jde o důsledek právě končící třicetileté přestávky v investicích do jaderných technologií.

Společnost USEC, která tento americký závod na obohacování uranu provozuje ve státě Kentucky, usilovala o obdobnou podporu realizace svého konkurenčního projektu – výstavby nového obohacovacího závodu v Ohiu, také s centrifugami. Je ale málo pravděpodobné, že se vláda rozhodne podpořit ještě i tento projekt. Třetí závod na obohacování s centrifugami v USA staví společnost Urenco v Novém Mexiku.

Závod Arevy v Eagle Rock přinese přímo i nepřímo celkem 4800 nových pracovních míst. Předpokládá se, že první uran pro americké jaderné elektrárny tu bude obohacen v roce 2016.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..