Carlos Gutierrez, foto: upi.com
Carlos Gutierrez, foto: upi.com

USA se vrací na cestu jaderné energetiky a v tuto chvíli výbor pro jadernou energii projednává 13 návrhů na výstavbu celkem 24 energetických bloků v zemi, oznámil na fóru „Atomexpo-2010“ v Moskvě bývalý ministr obchodu USA z doby George Bushe mladšího Carlos Gutierrez.

Připomenul, že rozvoj a výstavba nových jaderných elektráren v USA byly zmraženy před několika desítkami let, po velké havárii na americké jaderné elektrárně Three Mile Island.

„V tuto chvíli už 70 různých společností projednává návrhy na výstavbu asi 30 atomových elektráren. Je jasné, že v USA znovu vzrůstá zájem o jadernou energetiku. Americký výbor pro atomovou energetiku nyní zpracovává 13 návrhů na výstavbu 24 energobloků“, řekl Gutierrez. “

Připomněl dále, že Rusko a USA v této oblasti spolupracují podle programu HEU-LEU (vysoce obohacený uran-nízko obohacený uran, High-Enriched Uranium-Low-Enriched Uranium, program Megatuny do megawattů – red.).

„Je pro nás ctí spolupracovat s Rosatomem na programu Megatuny do megawattů a jsme na to hrdi. A jsem velmi rád, že nyní mohu veřejně prohlásit, že se USA vrátily na cestu rozvoje jaderné energetiky“, řekl účastníkům fóra Gutierrez.

Dohoda HEU-LEU mezi RF a USA byla podepsána 18. února roku 2009. Podle této dohody dodává Rusko USA vysoce obohacený uran (HEU), vyrobený Rosatomem z vysoce obohaceného vojenského uranu, pro využití v palivových článcích amerických atomových elektráren. Prostředníky jsou podle této smlouvy ruský Techsnabexport (100% dceřiná společnost Atomenergoprom, a.s.) a americká společnost, zabývající se obohacováním Iránu United States Enrichment Corporation (USEC).

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..