Pátek, Prosinec 6

Jihlavská drbna: V Jihlavě se mluvilo o úložišti jaderného odpadu. U Batelova by mohla vzniknout nová vodní nádrž

V Jihlavě se debatovalo o stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Ve středu 13. listopadu se v gotickém sále jihlavské radnice sešli odborníci na danou problematiku a společně s lidmi téměř tři hodiny diskutovali o tom, co by případná výstavba úložiště v lokalitě (Čertův) Hrádek, která je na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska, pro dotčené obyvatele znamenala.

V Jihlavě se mluvilo o úložišti jaderného odpadu. U Batelova by mohla vzniknout nová vodní nádrž (Zdroj: jihlavska.drbna.cz)

Obyvatelé šesti dotčených obcí – jmenovitě Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohozná – se případnému vybudování úložiště aktivně brání. A zástupci těchto obcí i nadále trvají na tom, že by případná stavba hlubinného úložiště jaderného odpadu ohrozila v tomto území zdroje pitné vody. Odvolávají se na blízké evropské rozvodí.

„Dolní Cerekev, Batelov a Rohoznou kontaktovali zástupci Povodí Moravy a ministerstev životního prostředí a zemědělství s tím, že je tu možnost vybudovat nádrž Batelov, která by byla zásobou pitné vody pro Jihlavu. Společně jsme se domluvili, že tomuto záměru nebudeme stát v cestě,“ řekl na včerejším setkání Zdeněk Dvořák, starosta Dolní Cerekve. Ještě dodal, že nádrž by měla kapacitu zhruba 1,5 milionu metrů krychlových vody.

Zúžení lokalit na čtyři 

Již v příštím roce by měla být vybrána čtveřice lokalit pro případné úložiště, nyní jich je devět. Na středeční debatě promluvili také zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Zmínili i vodu, i té věnují pozornost na všech devíti lokalitách. „Rozvodí různých řádů máme v každé lokalitě, takže to je charakteristika, se kterou stejně musíme počítat na všech lokalitách,“ podotkl Lukáš Vondrovic, vedoucí úseku přípravy úložišť radioaktivního odpadu.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: jihlavska.drbna.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..