Úterý, Leden 22

MMSpektrum: Dodávky pro nejmodernější jaderné elektrárny světa

Koncem února uvedla ruská korporace pro atomovou energii Rosatom do komerčního provozu první blok Novovoroněžské JE-II, která se řadí k nejmodernějším a nejbezpečnějším jaderným elektrárnám na světě. Tento blok je vybaven hermetickými kabelovými průchodkami z produkce společnosti Kabelovna Kabex, která v minulém roce dodala kabely také pro Leningradskou JE-II se stejným typem reaktorů.

Hermetická kabelová průchodka pro nízkonapěťové kabely. (Zdroj: Kabex)

První blok Novovoroněžské JE-II s reaktorem VVER-1200 se 27. února 2017 stal prvním blokem generace III+ na světě, který je v provozu. Do této generace se řadí ty nejmodernější a nejbezpečnější projekty jaderných bloků, které jsou dnes k dispozici. Třída dostala speciální označení, protože technologický posun oproti stávajícím blokům je velmi výrazný.

Kromě vyšší účinnosti, výkonu, spolehlivosti a lepších ekonomických stránek provozu jsou tyto bloky také bezpečnější. Například splňují všechny bezpečnostní požadavky, které byly vypracovány jako poučení z fukušimské havárie. Náročnější požadavky na provoz a bezpečnost nových bloků se pochopitelně promítají i do zvýšení nároků na jednotlivé komponenty a systémy, což posouvá také úroveň výroby u dodavatelů.

„Dodávky kabelů a hermetických kabelových průchodek pro reaktory VVER-1200 generace III+ v Novovoroněžské JE-II a Leningradské JE-II potvrzují vysokou technologickou úroveň naší společnosti. Jde o nejmodernější jaderné bloky, které jsou v současnosti v provozu. Na jednotlivé komponenty těchto bloků jsou kladeny vyšší požadavky v oblasti bezpečnosti a spolehlivosti, protože jejich projektová doba životnosti dosahuje 60 let,“ vysvětluje Anton Slobodin, statutární ředitel společnosti Kabelovna Kabex.

Celý text najdete na webu MM Průmyslového spektra.

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.