Sobota, Srpen 24

Aspoň část nového Temelína bude francouzská

Opravdu velké přátelství překoná i Temelín. Přinejmenším podle slov politiků a řady vrcholných manažerů českého průmyslu.

Paříž – Případný neúspěch francouzské společnosti Areva v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín rozhodně neznamená, že by se francouzské firmy na stavbě vůbec nepodílely. Francouzské průmyslníky a také ministra průmyslu, energetiky a digitální ekonomiky Erika Bessona o tom dnes (před 4 dny, pozn. red.) v Paříži ujistil obchodní ředitel společnosti Škoda JS Milan Kohout. Škoda JS je v boji o rozšíření Temelína konkurentem Arevy. Francouzští podnikatelé zase přislíbili Čechům, že pokud Areva v tendru uspěje, rozdělí část subdodávek mezi české firmy.

Kohout svá slova pronesl na pracovní snídani u ministra Bessona, které se z české strany zúčastnil premiér Petr Nečas a také šéf energetického kolosu ČEZ Martin Roman. Ten francouzskou stranu ujistil, že tendr na dostavbu, o jehož vítězi má být rozhodnuto v roce 2013, bude férový. Kromě Škody JS v česko-ruském konsorciu se společnostmi Atomstrojexport a Gidropress se o zakázku uchází ještě americká společnost Westinghouse.

„Neúspěch Arevy v Temelínu neznamená neúspěch francouzských firem, jednalo by se o jinou formu jejich zapojení,“ zdůraznil před novináři Kohout. Upozornil, že česko-ruské konsorcium je už nyní v kontaktu s případnými francouzskými dodavateli z klíčových oborů.

Češi slibují byznys Francouzům, Francouzi zase Čechům

Generálního ředitele strojíren Královopolská Miroslava Juchu potěšilo, že při diskusi s francouzskými podnikateli několikrát zaznělo, že Areva v případě svého úspěchu v tendru na dostavbu Temelína počítá s dodávkami z české strany. Takové oznámení je podle něj pro český průmysl zásadní.

Uchazeči o zakázku na rozšíření Temelína, který provozuje společnost ČEZ, mají dostat zadávací dokumentaci k výběrovému řízení v letošním roce. V roce 2012 by měli podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Kontrakt zahrnuje kromě výstavby dvou nových reaktorů také příslib na dodávku tří dalších stejného typu. Hodnota zakázky se pohybuje kolem 500 miliard korun.

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..